Yonga levha ve lif levha endüstrisinde odun hammaddesi sağlanması sorunları ve çözüm yolları
Problems and solutions on providing wood raw material in sheet and plate chip industries
  1. Tez No: 282597
  2. Yazar: HAKAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada özellikle yakacak odunun ısınmada kullanımının azalmasına paralel olarak, yakacak odunun yonga levha ve lif levha endüstrisinde kullanımı artmaktadır. Bununla beraber adı geçen ürünlerin endüstride kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Diğer yandan ahşaba alternatif ikame maddelerinin çevre için oluşturduğu olumsuzluklar karşısında son yıllarda hızla ahşap kullanımına dönülmesi sürecinde odun hammaddesi ihtiyacı Türkiye'de de artışa neden olmuştur. Türkiye'de endüstriyel odun talebinin 13 ? 14 milyon m3'e ulaşması, buna karşılık ülke içindeki endüstriyel odun arzının 11 ? 12 milyon m3 civarında seyretmesi nedeniyle oluşan arz açığı ithalat yoluyla karşılanabilecektir. Buna göre endüstriyel odun talebinin % 61'i Orman Genel Müdürlüğünce devlet ormanlarından, % 24'ü özel sektör üretiminden karşılanmakta, talebin % 15'lik bölümü ithal edilmektedir.Türkiye'de yonga ve lif levha endüstrilerinin odun hammaddesi açığının olduğu görülmektedir. Bu açığın nasıl kapatılabileceği, hammadde temininde karşılaşılan sorunların saptanması ve bunlara ilişkin çözüm önerileri çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Öncelikle odun hammaddesi açığı sorununun çözümünde, üretim politikalarının oluşturulması ve bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Burada önemli nokta, tüm ilgili kurumların katılımını sağlayabilecek bir etkinlik sağlanmasıdır. Sonuçta; yonga levha ve lif levha endüstrisi için en önemli sorunun hammadde sağlama olduğu, gelecekte üretim potansiyelinin artacağı, buna karşılık tüketim potansiyelinin daha fazla artacağı öngörülmüştür. Ayrıca sosyal sorunlar içerisinde yine, orman köylü hakları, kurumlar arası iletişim gibi sorunlar öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
While usage of firewood in heating has been decreased, its use in fiber and chip board industries has increased in the world. Also usage of these composite materials in industry is becoming more and more common. On the other hand because of the negative effects of wood substitution materials against environment, in recent years wood raw material demand in Turkey is also increased. There is a supply deficient in Turkey because while industrial wood requirement has reached to 13 ? 14 million m3; domestic industrial wood supply is only 11 ? 12 million m3. This deficient could be compensated through imports. Thus, 61% of the industrial wood demand has supplied by General Directorate of Forestry from state forests, 24% by private sector production and 15% by imports.It?s clear that there is a raw material deficient in the wood chips and fiberboard industry in Turkey. How this deficient can be compensated, solution proposals in raw material providing constitute the objective of this study.First, constituting and immediately implementing of production policies for the solution of wood raw material deficit problem is necessary. Important point at this point is to assure the communication that will provide the participation of all institutions. As a result, it is foreseen that the most important problem in fiberboard and chipboard industry is the maintenance of raw material. Production potential will be increasing but there will be greater consumption potential in the future. In addition, beside the social problems, questions like rights of forest villagers and communication between institutions have gained importance.