Yongalevha üretiminde alternatif hammaddelerin levha kalite özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of alternative raw materials on the board quality properties in particleboard production
- Tez No: 1013132
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ağaç İşleri, Forestry and Forest Engineering, Wood Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yongalevha endüstrisinde; odun hammaddesine alternatif olarak yıllık bitkilerin kullanım olanakları incelenmiştir. Levhaların üretimi üç farklı kurguda planlanmıştır. Levha gruplarına göre değişmekle birlikte, dört farklı tarımsal atık (kenevir, pamuk, mısır sapı ve mısır koçanı), beş farklı yıllık bitki katılım oranı (%100-75-50-25-0), üç farklı tutkal türü (UF, Lignin ve Hibrit) kullanılmıştır. Farklı kullanım alanı hedefli üç ve bir tabakalı yongalevha üretimleri yapılarak; levhaların fiziksel, mekanik, akustik ve yanma özellikleri belirlenmiştir. Öncelikle; oduna alternatif olarak kullanılan bitkisel materyalin morfolojik lif ölçümleri ve kimyasal bileşenleri analiz edilmiş ve elde edilen değerler odun hammaddesi özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, yıllık bitkilerin levha endüstrisinde kullanım olanakları ortaya konulmuş ve bu bitkilerin sektörde kullanım potansiyeli olduğu gözlenmiştir. Özellikle kenevir sapının yongalevha üretiminde kullanımıyla hafif ve dayanıklı levhaların geliştirilmesinin mümkün olduğu belirlenmiştir. Mısır koçanı ile üretilen levhalar akustik özellikleriyle öne çıkmıştır. Yapı sektörü için yalıtım hedefli çevre dostu malzemelerin yıllık bitkilerle geliştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the possibilities of using annual plants as an alternative to wood raw material in the particleboard industry. The production of the panels was planned in three different configurations. Depending on the panel groups, four different agricultural wastes (hemp, cotton, corn stalks, and corn cobs), five different annual plant incorporation rates (100%, 75%, 50%, 25%, and 0%), and three different types of adhesives (UF, Lignin, and Hybrid) were used. Three-layer and single-layer particleboard productions were carried out targeting different application areas, and the physical, mechanical, acoustic properties and burning behavior of the panels were determined. Firstly, morphological fiber measurements and chemical compositions of plant-based materials used as an alternative to wood were analyzed, and the obtained values were compared with the properties of wood raw materials. As a result of the study, the possibilities of using annual plants in the panel industry were revealed, and it was observed that these plants have potential for use in the sector. In particular, it was determined that it is possible to develop lightweight and durable panels by using hemp stalks in particleboard production. Panels produced from corn cobs stood out with their acoustic properties. It was concluded that environmentally friendly materials aimed at insulation for the construction sector can be developed with annual plants.