Tedarikçi seçiminde analitik ağ süreci ile kurumsal karne yaklaşımının birlikte kullanımı ve bir uygulama
Utilizing analytical network process and balanced scorecard jointly in supplier selection and its application
  1. Tez No: 282617
  2. Yazar: KEREM KARABİBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada analitik ağ süreci ve kurumsal karne metodları tedarikçi seçiminde birlikte kullanılmıştır. Çalışma iki temel bölüm şeklinde incelenebilir.Birinci bölümde analitik ağ süreci ve kurumsal karne metodolojileri genel olarak tanıtıldıktan sonra, iki metodun bir arada kullanımının nasıl olacağına değinilmiştir. Sonrasında bu metodolojiler kapsamında bir karar ağacı oluşturulmuş ve tedarikçi seçiminin uygulanacağı ERP destekli sistemler hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde uygulamanın gerçekleştirildiği firmaya ait genel bilgiler verildikten sonra yapılan anketler doğrultusunda karar modeline ait karakteristikler için ağırlıklandırmaların nasıl hesaplandığı belirtilmiştir. Sonrasında ise kurumsal karne sistemi kapsamında kriterlere ait puanlamaların hangi veriler ışığında ve hangi formüller doğrultusunda yapılacağı anlatılmıştır. Bu noktada kriterlerin değerlendirilmesi üzerine bir senaryo örneği de eklenerek puan hesaplamalarının ve veri tabanı üzerindeki akışların nasıl olması gerektiğinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Sonrasında ise çalışmanın yapıldığı SAP sistemi üzerinde oluşturulan teknik alt yapı dahilinde; veri tabanı tablolarının içerikleri, oluşturulan programlar ve kullanılan kullanıcı çıkışları üzerine detaylı açıklamalar yapılmıştır. Son olarak metodoloji teknik alt yapısı tamamlanmış sistem üzerinde çalıştırılmış ve çıktıları açıklanarak bu çıktılar üzerinden sonuçlar analiz edildikten sonra önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study analytical network process and balanced scrorecard were used together in supplier selection. The study can be analized as two basic sections. In the first section, it is mentioned, how it will be, if two methods are used together, afterwards analytical network process and balanced scrorecard were identified. And next a decision model was formed out according to both these methodologies and general information was given about ERP supported systems, in which the supplier selection will be applied. In the second section of the study, after giving general information about the company, that this study was applied, how to calculate the weighting of the decision model?s characteristics was indicated through surveys. Afterwards the information and formulas were identified, which were used in order to do the calculation of ratings belonging to the criterias within the balanced scorecard methodology. At this point an example about assessment of criterias, point calculating and flows over database was added with the aim of being understood better. And after that contents of database tables, programs constituted and users exits within the technical infrastructure, which is built over the SAP system, that is being worked on, were indicated in details. In conclusion, methodology was applied on the system, which had a complete infrastructure and after analyzing outputs the suggestions were given.