Analitik ağ prosesi ile tedarikçi seçme, değerlendirme süreci ve Bakü Azerbaycan firması üzerine bir uygulama
Choosing supplier firm with analytical network process and an implementation on Baku Azerbaijan firm
  1. Tez No: 605617
  2. Yazar: IDRAK ALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLMİRA KERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eskiden bir ürün veya hizmet üretmek için ihtiyaç duyulan ürünleri satın alabilmek sanıldığı kadar zor bir işlem olamazdı. İşletmeler karar mekanizması bir ürün veya ürünler üzerinde doğru bir karar verdiği zaman bu kararın geçerliliği uzun süre kendi doğruluk payını korurdu. Sebep olarak da bahsi geçen zamanlarda teknolojik gelişmelerin ve ürün değişimlerinin çok yavaş olmasıydı. Fakat günümüz itibariyle ürün çeşitliliğinin artması, teknolojik gelişmelerin süratle artması ve küresel pazarların çoğalması ve buna bağlı olarak da tedarikçi firmalar sayısının fazlalığı işletmelere bu tedarikçi firmalar arasından amacına en uygununu seçim yapmasını adeta zorunlu kılmıştır. Her bir firma, bünyesinde bulunan departmanların en iyi şekilde yönetilmesini amaçlar. Satın alma departmanı da bu departmanların en başında gelmektedir. Üretim ve ya hizmet üreten işletmelerin maliyet kalemlerin en fazla olduğu kalemler satın alma biriminden oluşmaktadır. İşletmelerin satın alma departmanlarında alınan doğru kararlar, firmanın nihai ürünün müşteriye ulaşmasındaki uygun fiyat ve o üründeki kalite ile müşteri memnuniyeti sağlanacaktır. Bu sebepledir ki, doğru ve uygun bir tedarikçi seçme kriterleri belirlemek ve bundan yola çıkarak da en uygun tedarikçi firmaların bulunması günümüzde kaçınılmaz hal almaktadır. Bu araştırmamda da bu amacımıza uygun olarak Azerbaycan'daki firmaların tedarikçi seçiminde önem verdikleri kriterleri belirleyip ve bundan yola çıkararak, araştırmaya dâhil olan bir firma üzerinde AAP Modülü kullanarak en uygun tedarikçi firma bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The operations had not been too difficult to buy necessary products for reproducing new products or services at old times. When decision mechanisms of Businesses made decisions on certain issues, products and services, it would be valid for a long time. It was because of progress of products and technological developments had changed very slowly at that time. However, diversification of products and sharp developments of technology, increasing number of global markets, and as a result increasing of supplier firms resulted with forcing of Businesses to choose best options among them at contemporary times. Every firms aim to manage well its departments. Purchasing department is one of the most important departments of Businesses. The utmost cost departments of production or service Businesses are purchasing departments. The right decisions at purchasing departments provide the convenient price and quality of final product. For this reason, determining best principles for choosing the right and appropriate supplier firms are unavoidable for businesses. In this research, important criteria for the business for choosing best supplier firm in Azerbaijan are determined for this purpose. Then the best suitable supplier firm is defined for one of businesses we use in our research with using AAP module.