Van Karasu (mermit) deltası kuşları
- Tez No: 28263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
168 6- ÖZET Bu çalışmada Van Karasu (Mermit) Deltası Kuşları ince lendi. Karasu Çayı, Van Gölü' ne doğudan karışmakta ve gölle buluştuğu yerde yaklaşık 6 km2,lik bir delta alanı oluşturmuştur. Van il merkezine 12 km., Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zeve Kampusu' ne 3,5 km. uzaklıkta bulunan deltada başta besin olmak üzere kuşları cezbeden birçok faktör mevcuttur. 1992 yılının Ocak ayından itibaren bir yıl boyunca Kara su Deltası Kuşları her on günde bir sabahları -4U36-10. 30 ve öğleden sonraları 15.00-18.00 saatleri arasında gözlendi. Gözlem sonuçları kaydedildi. Bu kayıtlardan her kuş türünün gözlem tabloları, araştırma alanındaki yayılışları ve araştırma alanını ne amaçla kullandıkları tespit edildi. Ayrıca fotoğrafları da çekilerek bütün bu bilgiler bulgular bölümünde sunuldu. Sonuç olarak Kiziroğlu' nun 1986' da verdiği sistematik anahtara göre araştırma alanında 80 kuş türü tespit edildi. Bunların 62 tanesi devamlı gözlenen, 18 tanesi ise bir veya iki defa gözlenen türlerdir. 62 türün 27' si“Göçmen”, 28 'i“Yerli”, 4'ü“Transit Göçer”, 3'ü“Kış Ziyaretçisi'dir. Bu türlerden 9'u ”Yerli“, 15 'i ”Göçmen“ olmak üzere 24 kuş türünün bu alanda kuluçkaya yattığı diğer kuluçkaya yatan türlerinde yakın civarda kuluçkaya yattığı gözlendi. Ayrıca ”Yerli" olarak tespit edilen türlerden bir çoğunun kışın şiddetli zamanlarında alanda gözlenmediği tespit edildi. Ayrıca habitatı alanımız için tam belli olmayan kızıl kırlangıç (Hirundo daurica) 'run araştırma alanında bulunduğu gözlendi. Önemli bir sonuç da araştırma alanının büyük bir tahriple karşı karşıya olduğu, her geçen gün burayı terk eden kuş sayısında artış olduğudur.
Özet (Çeviri)
169 SUMMARY In this study, the bird of Karasu (Mermit) Delta (Van) were studied. Karasu brook joins to Van lake directly, and a delta area of approximately 6 km square takes form. This delta is located 12 kms North-east of Van, an it is for 3.5 kms from the campus of Yüzüncü Yıl University. There are a lot of inviding factors for birds in this delta, and food is the most attractive factor. Since January 1992 the birds of Karasu (Mermit) Delta were observed once in ten days for one year. The observing periods were the times from 8.30 to 10.30 for mornings, and from 15.00 to 18.00 for afternoons. The obseruation tables, the diversity of the birds in the study area, and the. using aims of the area were established. Morever, the photografhs of the birds and area were taken. As a result, a total of 80 bird species were determined using the identify key of Ki 7:iroğlu-1986 -Among these species, 62 were observed continuously, and 18 were observed one or two times during the study. Among 6 2 species, 27 were migrant, 28 were native, 4 were transit migrant, and 3 were winter- visitor. In addition, a total of 24 species incubated in this area. 9 species were native, and 15 species were migrant among the incubater birds. Other species used the near places for incubation. Also, the fact was established that most of the native species determined did not use the area of heavy-winter -time. Morever the, red sparrow (Hirundo daurica) which its habitat was not. certain for the study area could observod in the area studied. The other important record was that the study area has been destroying day by day, and the number of bird species leaving this place is increasing continuously.