Determination of lake level changes by grain size distribution of sublacustrine channel deposits (Karasu-Lake Van-Türkiye)
Göl su seviyesi değişimlerinin sualtı kanal çökellerinin tane boyu dağılımı ile belirlenmesi (Karasu-Van Gölü-Türkiye)
- Tez No: 983381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL FERAY MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van Gölü'nün doğu şelfinde ve Karasu Deresi'nin devamı niteliğinde bulunan sualtı kanallarından alınan bir adet sediman karot üzerinden tane boyu dağılımının belirlenmesi ve bu dağılımın göl su seviyesi değişimlerinin belirlenmesinde kullanılması amacıyla yapılmıştır. Karotun yaşlandırması varv sayım metoduna göre yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre 2 m uzunluğundaki sediman istif GÖ 2400 yıllık bir geçmişi simgelemektedir. Sediman istifin kil oranı %7.06-%85.1, silt oranı %12.8-90.7 ve kum oranı %0-%11.2 arasında değişmektedir. Ortalama tane boyu 5.4-9.4 Ø arasında, boylanma dereceleri 1.35-4.97 Ø ve yamukluk değerleri -077 ile +0.58 Ø arasında değişmektedir. Sıcak ve nemli dönemlerde ortalama tane boyunun azaldığı ve göl su seviyesinin yükseldiği, buna karşın soğuk ve kurak dönemlerde ortalama tane boyunun arttığı ve dolayısıyla göl su seviyesinin azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, GÖ 2400 yıl süresince üç soğuk ve kurak, üç sıcak ve nemli iklim olmak üzere 6 dönem tanımlanmıştır. Bu dönemler Kuzey Yarımküre'de tanımlanmış olan ve yaşlıdan gence sıralanan Yakın Doğu Kuraklaşma Periyodu, Roma Sıcak Dönemi, Orta Çağ Soğuk Dönemi, Medieval Sıcak Periyodu, Küçük Buzul Çağı ve Modern Sıcak Dönemi olarak isimlendirilen Avrupa İklim Fazları ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the grain size distribution of a sediment core taken from sublacustrine channels located on the eastern shelf of Lake Van, extending from the Karasu River, and use this distribution to identify changes in lake water levels. The dating of the core was carried out using the varve counting method. According to the results obtained from the research, the 2-meter-long core sediment sequence represents 2400 years of history. The sediment sequences clay content ranges from 7.06% to 85.1%, silt content from 12.8%-90.7%, and sand content from 0% to 11.2%. the mean grain size ranges between 5.4-9.4 Ø, with sorting degrees between 1.35-4.97 Ø and skewness values between -0.77 to +0.58 Ø. It was determined that during the warm and humid periods, the average grain size decreased, and the lake level rose, whereas during cold and dry periods, the average grain size increased, and the lake level decreased. As a result, over the 2400 year BP, six climatic phases were identified, consisting of three cold and dry and three warm and humid periods. These periods parallel the North Hemisphere's climatic phases, which are named, in chronological order from oldest to youngest, the Near East Aridification Phase, Roman Warm Period, Dark Ages Cold Period, Medieval Warm Period, Little Ice Age, and Modern Warm Period.