Tersanelerde ekipmanlara bağlı kaza olasılıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of shipyard accidents caused by operatinal equipments
  1. Tez No: 282635
  2. Yazar: PINAR ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tersanecilik sektörünün son yıllarda büyük gelişmeler kaydetmiş olduğu ve ülke ekonomisi içinde büyük önem taşıdığı düşünülürse içinde bulunduğu problemlerde yalnız bırakılmaması gerekir. Tersanelerde ölümlü iş kazalarının artmasıyla konunun kamuoyunda yer alması, yapılanmadaki problemleri ve eksiklikleri de gündeme getirerek, çözüm arayışlarını harekete geçirmiştir.Bu çalışmada, tersanelerde ekipmanlara bağlı oluşabilecek kaza olasılıkları incelenmiş, ekipmanlara bağlı iş kazaları ve alınması gerekli önlemler anlatılmış ve İş Sağlığı ve Güvenliğinin kuralları mevzuat ve yönetim sistemleri yönünden incelenerek, gerekliliği ve önemi ele alınmıştır.Burada amaç; iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin uygulanması halinde kazaların büyük oranda önlenebileceği, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının oluşabileceğinin gösterilmesidir. Çalışanların uymadığı, işverenin uygulamadığı ve devletin denetlemediği yasalar ve kurallar iş kazalarını ve ölümleri önleyemez. Sağlıklı çalışma ortamı ve iş huzuru, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün toplum bilincinde yerleşmesiyle oluşabilir. Son yıllarda ülkemizde hızla artan tersane kazalarının insan hayatını ve sağlığını tehdit etmesiyle birlikte iş sağlığı ve güvenliği kavramının önemi daha da iyi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the enormous progress made by the shipbuilding industry in the recent years and its great importance to the country's economy, this industry should not be let alone with its problems. The increase on the number of the fatal accidents in the shipyards has been a subject in the media which brought to the agenda the deficiencies and the structural problems of shipyards, has mobilized the search for solutions.In this study, the risks of accidents caused by the equipments in the shipyards have been evaluated, the work accidents related to equipments and the preventive measures have been explained and Occupational Health and Safety rules and regulations have been reviewed in terms of legislation and management systems and their necessity and importance have been discussed.The aim here is to show that the implementation of occupational health and safety management system can prevent the accidents to a great extent and safe and healthy working environments can be created. Rules and regulations not applied by the workers or employers or not controlled by state cannot prevent the work accidents and fatalities. Healthy work environment and work in peace can be realised by awareness and consciousness of occupational health and safety culture in the society. With rapidly increasing shipyard accidents in the recent years, which threats human life and human health, the importance of the notion of health and safety is better understood.