J2ME tabanlı mobil e-ticarette noktadan-noktaya güvenlik
End-to-end security in J2ME based mobile e-commerce
  1. Tez No: 282634
  2. Yazar: ILGAR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DAĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde MIDP tabanlı J2ME ile geliştirilmiş güvenli bir uygulama geliştirmek hedefleniyor. Bu uygulama, mobil ortamda güvenli iş gerektiren çeşitli hizmetler için uygulanabilir. Amaç, güvenli ve hızlı mobil iş sağlamaktır. Kablosuz kurumsal uygulamalar için uçtan-uca uygulama katmanında güvenli uygulama Java 2 Platform Micro Edition kullanarak gerçekleştirdildi. Önerilen çözüm, saf Java bileşenlerini kullanarak J2EE sunucuları ve J2ME istemcileri arasında uçtan-uca veri güvenliğini sağlamaktır. Bu çözüm, Java MIDP cihazın sınırlı kaynakları ile mevcut olan protokol veya kablosuz ağ altyapısı için herhangi bir değişiklik yapmadan uygulanabilir. Önerilen çözüm için örnek bir uygulama geliştirildi. Bu çalışmada kullanılan yöntemin, benzer diğer çalışmalardan üstün yönü, kullandığım şifreleme algoritması çok daha hızlı ve kolay uygulanabilirliğidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the proposed secured application is constructed by J2ME based MIDP. This application can be applied to various services that require secure business in mobile environment. It is intended to provide more secure and fast mobile business. An end-to-end application-layer security solution is implemented for wireless enterprise applications using the Java 2 Platform Micro Edition (J2ME). The proposed solution uses pure Java components to provide end-to-end data confidentiality between wireless J2ME based clients and J2EE based servers. This solution can be implemented with the available limited resources of a Java MIDP device, without any modification to the underlying protocols or wireless network infrastructure. An application is used to illustrate the implementation of the proposed solution. The advantage of the method used in this study to the other similar studies is the applicability encryption algorithm is much faster and easier.