Bazı düşük kaliteli Türk linyitlerinin pleurotus grubuna giren fungus suşlarıyla sıvılaştırılması
- Tez No: 28267
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, ülkenin en geniş rezerve sahip Elbistan Afşin linyitleri ile, önemli rezervelere sahip olan Çan ve Beypazarı linyitlerin biyolojik yolla çözündürülmeleri incelenmiştir. Her üç linyit de düşük kalorifik değerleri ile karakteristiktir. Sıvı besiyerlerinde yapılan denemeleri sonucunda denenen dört beyaz çürükçül fungus grubundan Elbistan kömürü için Pleurotus florida, Çan kömürü için Pleurotus Sajor-caju ve Beypazarı kömürü karşısında Pleurotus sapidus'un etkili oldukları saptanmıştır. Çözünürleştirme verim ve hızına linyitlerin nitrik asit ile muamele edilmesin* de son derece etkili olduğu gösterilmiştir. Biyolojik çözünürlük kültür nitratlarında optik dansitenin okunması ile takip edilmiştir. Bu fungusların yüksek oranda kömür çözünürleştirme için optimum üretim koşullarının, 30 C sıcaklık ve pH 7.8 olduğu tesbit edilmiştir. Bu araştırmanın sonunda, Pleurotus genusuna ait suşların kömür çözünürleştirme oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, Elbistan lignites, which constitute more than half the nation's lignite reserves, are being tested for their suitability for bioliquification. Two other lignites of lesser significance in reserves, namely, Çanakkale Çan and Beypazarı lignites are also being tested in the same manner. All three lignites are characterized with low caloritic values. Screening tests on liquid culture media for bioliquification of lignites indicated that, for Elbistan lignite, Pleurotus florida, for Can lignite, Pleurotus Sajor-caju and for Beypazarı lignite Pleurotus sapidus have got the most potent liquifying activity among the four white rot- fungi tested. Pretreatment of lignites with nitric acid enhanced both the rate and extent of liquification. Bioliquification was tested experimentally by recording optical density in culture filtrates. In order to get maximum bioliquification, optimum physiologic conditions were determined, as 30 C temperature and pH 7.8. In the last part of this research, amount of bioliquification «ere measured.