Significance of freeboard of fluidized bed combustors during the combustion of Turkish lignites
Türk linyitlerinin akışkan yataklı yakıcılarda yanmasında serbest bölgenin önemi
  1. Tez No: 67112
  2. Yazar: MERİH AYDINALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALP SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk linyitlerinin; yüksek uçucu madde, yüksek kükürt ve kül içeriği ile düşük ısıl değere sahip olması yakılacağı sistem tasarımlarında bazı sorunlara neden olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukları en az düzeye indirebilecek olan akışkan yataklı yakıcılar, düşük kaliteli linyitlerimizin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlayarak, ülke ekonomisine katkıda bulunurken hava kirliliği probleminin çözümüne de yardımcı olmaktadır. Akışkan yatakların verimlerin tayinlerinde serbest bölge önemli bir rol oynar. Uçucu madde yanması genelde aktif yatağın yüzeyinde ya da serbest bölgede gerçekleşir. Katı ve gazların ek teması ve kimyasal reaksiyonları hızlandıran önemli sıcaklık değişimleri serbest bölgede oluşur. Akışkan yataklarda düşük kaliteli linyitlerin yakılmasında yüksek verim elde etmek için serbest bölge detaylı incelenmelidir. Akışkan yataklar hakkında bir genel bilgi, Türk linyitlerinin yanma özellikleri ve serbest bölge hakkında detaylı bilgiler, düşük kaliteli kömürler olarak nitelendirilen Türk linyitlerinin yanmasında serbest bölgenin önemini ortaya çıkarmak için tezde verilmiştir. Literatürdeki serbest bölgeyi ihtiva eden akışkan yatak modelleri daha sonra incelenmiştir. Bazı model sonuçları literatürdeki deneysel sonuçlar ile karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish lignites present severe operational problems due to their volatile matter, sulfur and ash contents and low calorific value. Fluidized bed combustors, on the other hand, can overcome these problems; contribute to country's economy and decrease the possible pollution levels resulting from utilization of the lignites. The freeboard has an important role in determining the performance of the fluidized bed combustors. Combustion of volatile matter mostly takes place at the surface of the active bed and the freeboard. There is an additional contact of the gases and the solids and significant temperature changes that accelerate the rate of the chemical reaction occur at the freeboard. The freeboard has to be investigated in order to achieve high efficiency in the combustion of low rank coals at the fluidized bed combustors. An overview of FBC, combustion characteristics of Turkish lignites and detailed information on freeboard are given in order to establish the significance of freeboard during the combustion of Turkish lignites, which have been considered as low rank coals. Then, the FBC models in the literature including the freeboard have been investigated. The results of some models are then compared with the experimental results obtained from the literature.