Isı çekişli akışkan yataklarda düşük kaliteli linyitlerin yanmasının modellenmesi
- Tez No: 67835
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Özet Linyitlerimizin; yüksek uçucu madde, yüksek kükürt ve kül içeriği ile düşük ısıl değere sahip olması yakılacağı sistem tasarımlarında bazı sorunlara neden olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukları en az düzeye indirebilecek olan akışkan yataklı yakıcılar, düşük kaliteli linyitlerimizin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlayarak, ülke ekonomisine katkıda bulunurken hava kirliliği probleminin çözümüne de yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada; daha önce aktif yatak için geliştirilen model daha iyileştirilmiş ve serbest bölge reaksiyonları ilave edilerek Türk Linyitlerinin akışkan yataklı yakıcıda davranmalarını belirleyen bir model geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen model ile öncelikle kararlı halde yatak içerisinde mevcut yarı kok taneciklerinin boyut dağılımı ve kütle kesri bulunmuştur. Katı taneciklerin aktif yatak ve serbest bölge boyunca hareketleri modellenmiş, ayrıca serbest bölgeye fırlatılan taneciklerin konsantrasyonu, boyut dağılımı ve bekleme süreleri belirlenmiştir. Model bazı işletme parametrelerinin, yatak ve serbest bölgedeki gaz konsantrasyonlarını ve sıcaklık dağılımlarını nasıl etkilediğini tahmin edebilmektedir. Model sonuçlarının bir kısmı literatürde mevcut deneysel ölçümler ile karşılaştırılmış ve akışkan yataklı yakıcılar için uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XV111 Abstract Burning of low rank coals such as Turkish lignites will present severe operational problems due to their volatile matter, high sulfur and ash contents and low calorific values, if a combustion system is not designed properly. Fluidized bed combustors, on the other hand, can overcome these problems; contribute to country's economy, and decrease the possible pollution levels resulting from utilization of the lignites. In this thesis, the model developed for the active bed section of a fluidized bed combustion system is much more improved and freeboard reactions are added in order to model the combustion behaviour of Turkish Lingites at the fluidized bed combustors. The particle size distribution and mass fraction of the particles present in the bed at steady state are first calculated by the model developed. The movement of the particles along the active bed and freeboard is modelled, and also the concentration, size distribution, and residence time of the particles ejected to the freeboard are determined. The model is able to predict the effect of some operation parameters to the gas concentrations and temperature profiles at the active bed and freeboard. Some of the results of the model are then compared with the experimental results obtained from the literature and their applicability for fluidized bed combustors is examined.