Yeni silikon modifiye reçinelerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis of novel silicone modified resins, characterization and applications
  1. Tez No: 282705
  2. Yazar: SERKAN EMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BANU İYİM, PROF. DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk defa yüksek ısıl kararlılığa sahip yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilecek yeni tip silikon modifiye fenolik reçinelerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, fenolik reçine tipleri olarak fonksiyonel yüksek orto novolak reçinesi, resol reçinesi ve tetra metilol bisfenol-A ön bileşiği seçilmiştir. Modifikasyon reaksiyonlarında modifiye edici silikon bileşiği olarak bilinen difenilsilandiol ve ilk defa bu çalışmada sentezlenen siloksan oligomeri, silisyumlu poliester bileşiği ve silisyumlu epoksi bileşiği kullanılmıştır.Tez çalışmasında deneyler modifiye edilen ürüne ve kullanılan modifiye edicilere göre başlıca üç ana grupta gerçekleştirilmiştir. Elde edilen modifikasyon ürünlerinin yapısal karakterizasyonları Foruier Transform Infrared (FTIR) (bazı gruplar için hem FTIR ve hem de H-NMR) analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Havadaki ısıl kararlılıkları Termogravimetrik analiz (TGA) ve Diferansiyel Scaning Calorimetry (DSC) teknikleri ile incelenmiştir. Sentezlenen modifiye ürünlerden hazırlanan filmlere, standart yüzey örtü testleri (kuruma derecesi, sertlik, adezyon, parlıklık, darbe dayanımı, su, asit, alkali ve çözücü dayanımı) uygulanarak film özellikleri incelenmiştir. Modifiye ürünlerin tüm özellikleri kendi deney grupları içlerinde ve modifiye edilmemiş ürünler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Modifikasyon reaksiyonları sonucu sentezlenen yeni tip silisyum modifiye fenolik reçinelerin yüksek ısıl kararlılığa sahip olduğu ve modifiye edilmemiş reçinelere göre daha iyi film özellikleri gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to synthesize and characterize novel silicone modified phenolic resins that can be used as high thermal stable surface coating material. For this purpose, as phenolic resin types, functional high-ortho novolac resin, resole resin and tetramethylol bisphenol-A compound were selected. In modification reactions, known diphenylsilanediol compound and novel siloxane oligomer, silicone containing polyester and epoxy compounds were used.The modification reactions were carried out in mainly three groups according to modifier and modified compound used. Structural characterization of the resulting modified products was determined by Foruier Transform Infrared (FTIR) (for some groups and both H-NMR and FTIR) analysis. Thermal oxidative stabilities of the products were characterized by thermogravimetric analysis (TGA) and Differential Scaning Calorimetry (DSC) techniques. To investigate film properties, standard surface coating tests (drying degree, hardness, adhesion, gloss, impact resistance, resistance to water, acid, alkali and solvent) were applied to films prepared from modified products. All the features of the products were comparatively examined in their own experimental group.It is concluded that novel silicone modified phenolic resins have higher thermal stability and show better film properties than those of unmodified ones.