Elmadağ, Bayındır ve Beynam arasında kalan alanın florası
  1. Tez No: 28271
  2. Yazar: DEĞER ALİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELMADA?, BAYINDIR, BEYNAM, ARASINDA KALAN ALANIN FLORASI Değer ALİÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Reşit İLARSLAN 1993... Sayfa: 61 Jüri : Doç. Dr. Reşit İLARSLAN Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Yard. Doç. Dr. Hüseyin DURAL Bu çalışmada 1990-1991 yıllarında Elmadağ, Bayındır ve Beynam arasında kalan alanın florası ortaya çıkarılmıştır. Ankara'nın güneydoğusunda yer alan araştırma bölgesi yarı kurak, çok soğuk bir Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma bölgesinin florası 51 familya ve 185 cinse bağlı 287 türü kapsar. 14 tür ise B4 karesinden ilk defa tanımlanmıştır. Türlerin fitocoğrafik bölgeleri tanımlanmış olup % 24,4 Ir.-Tur., % 1,04 Avr.-Asya, %7,6 Akdeniz, %3,1 Asya, %7,6 Avr.-Sib. kökenlidir. En yaygın familyalar ise şöyledir; Fabaceae (34), Asterateae (32), Lamiaceae(2ö), Scrophulafîaceae (20), Poaceae (18)'dir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye Florası, İç Anadolu, Ankara.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.s.c Thesis THE FLORA OF THE REGION AMONG THE TOWNS OF ELMADA?, BAYINDIR, BEYNAM Değer ALİÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology. Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Reşit İLARSLAN 1993... Page: 61 Jury : Assoc.Prof.Dr. Reşit İLARSLAN Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Asst.Prof. Dr. Hüseyin DURAL The study was carried out in 1990-1991 on the Flora of between Elmadağ, Bayındır and Beynam. The study area which is located in the southeast part of Ankara is under the effective control of semi-arid and very cold type of Mediteranenan climate. The flora of study area consists of 287 species which belong to 51 families and 185 genera. 14 species from B4 squares are recorded for the first time. The phytogeografic regions of species have been determined : Irano- Turanien %24,4, Asia-Europae %1,04, Mediterranean %7,6, Asia %3,1, Euro-Siberian %7,6, (%16,1) of the total flora are endemic for Turkey. The widespread families are as fallows; Fabaceae (34), Aster aceae (32), Lamiaceae (20), Scrophulariaceae (20), Poaceae (18). Key Words : Flora of Turkey, Central Anatolia, Ankara