Sıvı itriyum halojenürlerde moleküler kümelerin denge geometrisi ve yapı analizi
The equilibrium geometry of the molecular clusters and structure analysis in liquid yttrium halides
- Tez No: 282711
- Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tezde iyonlar arası ayrıntılı etkileşmeleri içeren potansiyel modeli ve bu modeli belirlemek için, bir molekül dinamiği programı ile yapılan modelleme çalışmaları tartışılacaktır. Modelleme çalışmaları sonucunda sistemlerdeki mevcut ayrıntılı etkileşmeleri içeren bir rafine iyonik potansiyelin parametreleri tayin edilecektir. Bu potansiyel modelin kullanıldığı bir molekül dinamiği programı yardımıyla tüm sıvı itriyum (Y) halojenürlerde YX3 (X: F, Cl, Br ve I) moleküler kümelerin denge geometrisi belirlenecek ve yapı analizi çalışmaları yapılacaktır. Tez sonuçları mevcut deneysel veriler ve önceki iyonik model hesaplamaları ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis detailed interactions between ions included potential model and modeling studies that have done with a molecular dynamics program to define this model will be discussed. As a result of modeling studies; parameters of a refined ionic potential that including detailed interactions that exist at the systems will be defined. By using this potential all of the liquid yttrium (Y) halides YX3 (X: F, Cl, Br and I) the equilibrium geometry of the molecular clusters will be defined and structure analysis studies will be done with the help of a molecule dynamics program. The results of the thesis will be compared with existing experimental data and previous ionic model calculations.