İyonik tuz içeren polimer elektrolitlerde iyonik iletkenlik davranışı
The behavior of ionic conductivity in polymer electrolytes containing ionic salt
- Tez No: 282721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ KEMAL ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaygın olarak kullanılan perflorosülfonik asit (Nafion) membranlara alternatif olarak, poliimid esaslı polimer matrislerine imidazolyum esaslı farklı iyonik sıvılar iki farklı mol oranlarında ilave edilerek membranlar oluşturulmuştur. Literatürde yüksek sıcaklık yakıt hücrelerinde kullanılan polimer elektrolitlerde, yüksek proton iletkenlik değerlerine sülfürik asit-H2SO4 katkılama işlemi sonucunda ulaşıldığı görülmektedir. Bundan dolayı örneklerimizin iyonik iletkenlik değerlerinin geliştirilmesinde, ayrıca asitle katkılama işlemine tabii tutulmuşlardır. Asitle katkılı ve katkısız olmak üzere iki tür membran elde edilmiştir. Tüm örneklerin AC iletkenliğinin ve dielektrik sabitinin, frekansa, kalınlığa ve sıcaklığa bağlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyimide membranes, forming by adding ionic liquids in two different mole ratios to the polyimide-based polymer matrices, are produced as an alternative for commonly used perflorosülfonik acid (Nafion) membranes. High proton conductivity has been achieved as a result of sulfuric acid-H2SO4 doping process on polymer electrolytes used high temperature fuel cells in the literature. Therefore, the increment of the ionic conductivity of our samples has been obtained by doping acid. Acid-doped and undoped two types of membrane have been obtained. The frequency, thickness and temperature dependence of ac conductivity and dielectric constant for all the samples were investigated.