Gemi kiralanmasında karar kriterlerinin belirlenmesi
Determination of the decision criteria in chartering
  1. Tez No: 282720
  2. Yazar: ERKAN BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kiralama genelde kargonun denizde taşınması amacıyla, bir geminin bağlanması ve anlaşmasına ilişkin bir süreçtir. Gemi kiralama tamamen işin üzerinde uzmanlık, profesyonellik gerektiren çok heyecanlı bir iş sürecidir. Gemi kiralamanın temel oluşumu, tamamen gemi hakkında teknik bilgi, kiralama hukuku, ekonomik arz ve talep dengesinden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı gemi kiralamanın bu kriterlerine bir rehberlik oluşturmayı amaçlamaktadır.İşletmeciler, denizcilik sektörü ve gemi kiralama işine dahil olup iş amaçlı olarak bir araya geldiklerinde, iş üzerine ilerleyip bir anlaşmaya varabilmeleri için kendi aralarındaki iletişim ve yazışmalarda teknik terimler, kısaltmalar, gemi boyutlarından ve geminin kısımlarından bahsetmek durumundadırlar. Kira sözleşmeleri, gemilerin sefer durumlarında yerine getirmekle zorunlu oldukları sorumlulukları, ne şekilde inşaa edildiklerini, işletildiklerini, geminin tüm boyutlarını ve tüm kısımlarının karakteristik detaylarını içerirler. Tüm bu çeşitli ve karmaşık terimler sektörün dışında olan, ya da sektöre yeni girmekte olan biri için oldukça karışık ve yabancı gelebilmektedir. Bu nedenle, ilk bölümümüzde gemi çeşitleri, gemilerin yapıları, taşıdıkları yüklere ve ticaret yapma şekillerine değinilecektir.Gemi kiralamada en önemli başlıklardan birisi de aracıların (brokerlerin) navlun marketini inceleyip, tartışmalarıdır. Bu yüzden tezimizde, navlun (yük) marketi tam bir bütün olarak incelenmekte, marketin arz ve talep bileşenleri anlatılmakta, marketin nasıl ölçüldüğü ve navlun hakkında bilginin avantajlarına değinilmektedir. Kiralamada gemi brokerlerinin rolüne detaylı bir şekilde değinilmektedir.Gemi kiralamanın en önemli kısımlarından olan, kira sözleşmelerinin çeşitleri, gemi bağlama esnasındaki yazışmalar çalışmamızda ayrıntılı olarak anlatılacaktır.Bu çalışmanın denizcilik sektörünün gemi kiralama alanı içerisinde kiralamaya dahil olan bütün taraflar için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chartering is the process of negotiating and fixing a ship, usually for the carriage of cargo at sea. Chartering is a exciting process which requires speciality and professionalty on the job. The basic consist of ship chartering involves the technical knowledge of ships, chartering laws, and the economics of supply & demand. This work is designed as a guide on all the above.When managers involved in the shipping and chartering industry get together, to proceed on the shipping business they have to talk in technical, abreviations, particular of the various sizes and types of the ships and particulars of them. The charter parties, the contracts on which the ships are fixed themselves involve obligations concerning these ship, how they are constructed, managed and dimensions and characteristics of certain part of them. These various terms will initially be confusing to the layman who is getting into shipping business newly. Thus, first chapter involves types of ships, cargoes ships carry and the trades in which they are involved.Also, in the shipping market the other important subject is the investigation of the freight market by ship brokers. Therefore, our thesis explore the freight market as a whole, its supply and demand constituents, how the market is measured and the advantages of controlling freight. Also, main role of the ship brokers are adverted.Charter party types, all correspondences during the fixing of a vessel are covered in this work.We thought, this work will be helpful for all parties who are the part of chartering in shipping business.