İnşaat sektöründe finansman problemlerini minimizasyon amaçlı konut pazarlama stratejileri
Residence marketing strategies minimizing financial problems in construction sector
- Tez No: 282727
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz koşullarında konut sektöründeki projelerin günden güne büyümesi sektörde faaliyet gösteren inşaat firmalarının finansman temininde güçlük çekmelerine sebep olmaktadır.Genel anlamda inşaat sektörü; proje tipi üretim yapılması, üretim yerinin değişken olması, arsaya bağımlı üretim ve bunun getirdiği risk ve belirsizlikler, üretim süresinin uzunluğu, parçalı bir organizasyon yapısına sahip olması ve projelerin çeşitliliği nedeniyle, faaliyetsel ve finans sistemleri açısından diğer sektörlerden farklılıklar göstermektedir.Firmaların mikro ve makro ekonomik değişkenlere rağmen varlıklarını devam ettirebilmeleri ve büyümeleri için gerekli önemli unsur finansmandır. Yatırım harcamaları kaynaklı sorunlar, işletme sermayesi ile öz sermaye yapılarının zayıflığı, teminat ve kredi bulmada karşılaşılan sorunlar ve ekonomik politikalardan kaynaklı sorunlar, firmaların karşılaştıkları başlıca finansman sorunlarıdır. İnşaat firmalarının en büyük gelir yaratan finansman kaynakları banka kredileri olup; firmaların üstlenecekleri inşaat projeleri için banka kredisi elde edilmesindeki zorluklar bilinmektedir.Konut üreten firmaların finansman problemlerini minimize etmesi amaçlanan pazarlama stratejilerinin rekabet ortamında firmalar için önemli olduğu görülmektedir. Firmaların hedef pazarda başarılı olmak için uygun bir bileşim yaptığı, kontrol edilebilir pazarlama değişkenleri dizisi olan pazarlama karması; mamul(ürün), fiyat, dağıtım ve tutundurma olarak dört alt başlıkta incelenmektedir.Çalışmanın uygulama bölümünde ?Konut Sektöründeki Finansman Problemleri ve Pazarlama Stratejileri? isimli araştırma ile konut sektöründe faaliyet gösteren firmaların; sektörde karşılaştıkları kısa vadeli ve uzun vadeli finansman problemleri, bu problemlerin firmalar için önemi, global ekonomik krizden firmaların etkilenme dereceleri, pazarlama faaliyetleri, uyguladıkları pazarlama stratejileri ve her bir pazarlama karması stratejilerinin önemi ortaya konmak istenmiştir. Bu araştırma sonucunda, firmaların sektörde yaşadıkları en önemli finansman sorunun yatırım harcamalarından kaynaklı sorunlar olduğu ve bu sorunları minimize edebilmek için pazarlama karması stratejilerinden en çok fiyat stratejilerini uyguladıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the growth of the projects in real estate sector from day to day causes difficulties in obtaining financing for construction companies.Construction sector differs from other sectors by contructing project-type production, variable construction place, production depending on land type, risks and unpredictable cases, the long duration of the projects, sectional type organization, the variety of project types, operational and financial systems.Financing is the most necessary and important part for the companies to survive and develop in micro and macro economic variables. Investment expenditures problems, lack of business capital and own capital, and difficulties in obtaining performance bonda and credits, the problems arrising from economical and policy issues, those are the main financial problems. The biggest income in financing sources for construction companies are the credits. The difficulties in obtaining bank loans are well-known.Marketing strategies that aim minimizing the financial problems are vital for the housing companies in competitive environment. The marketing mix is examined to be successful in target market making their own convenient mixture in four different subtitle that are product, price, placement and promotion.In the execution part of the thesis, the aim is; to explain with the questionnaire about the financing issues problems and marketing strategies in housing sector, the short-term and long-term financing problems faced by the housing sector, the importance of these problems for the companies, the amount of impact of the global economical crisis, marketing activities, the importance of each marketing mix. As a result, the most important financing problem of the companies is investment expenditures and the strategy to minimize this problem is the pricing strategy.