Belbaşı-Maha yaylaları (Antalya-Gazipaşa) florası
Flora of Belbaşı-Maha alms (Antalya-Gazipaşa)
  1. Tez No: 282755
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESİBE KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma, Anyalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Sugözü ve Şahinler Köyleri sınırlarında kalan Belbaşı ve Maha Yaylaları ve çevresinde yapılmıştır. Ağustos, 2007 - Ekim, 2009 tarihleri arasında alandan 1057 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerden 68 familyaya ve 215 cinse ait 361 takson tespit edilmiştir. Taksonların 85'i endemiktir (endemizm oranı %23,5). 361 taksonun 6'sı Pteridophyta, 355'i ise Spermatophyta divizyonuna girmektedir. Spermatophyta divizyonuna giren 355 taksonun 6'sı Gymnospermae, 349'u Angiospermae alt divizyonunda yer almaktadır. Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımları incelendiğinde 90 (%24,9) taksonun Akdeniz, 46 (%12,8) taksonun Iran-Turan ve 20 (%5,5) taksonun Avrupa-Sibirya elementi olduğu tespit edilmiştir. Geri kalan 205 takson ise birden fazla bölgede yayılış göstermektedir veya ait olduğu fitocoğrafik bölge hakkında bilgi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which comprises Belbaşı-Maha Plateaus and their environs that takes place in Gazipaşa district of Antalya. The research area is in the border of Sugözü and Şahinler villages. 1057 plant samples were collected from the research area in different vegetation periods from August, 2007 to October, 2009. As a result of identification of the collected plant specimens, 361 taxa belonging to 215 genera and 68 families have been determined. 85 of these taxa are endemic (%23,5). 6 taxa of 361 is beloging to Pteridophyta and 335 of them is beloging to Spermatophyta. Spermatophyta also contained 6 Gymnospermae and 349 Angiospermae. The phytogeographical distribution of taxa are as fallows; Mediterranean: 90 (%24,9), Irano-Turanian: 46 (%12,8), Euro-Siberian: 20 (%5,5).