Resveratrolun çeşitli adsorbanlar tarafından adsorpsiyonun incelenmesi
Investigation adsorption of resveratrol on various adsorbents
- Tez No: 282754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ŞİŞMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Resveratrolun doğal reçine, yapay reçine ve doğal kil üzerinde adsorpsiyonu 25oC, 30oC, 40oC ve iki farklı çözeltide (su ve methanol+su karışımı) inceledi. Su ve methanol+su ortamından resveratrol adsorpsiyonu UV-vis spektrofotometresi ile tayin edildi.Freundlich, Langmuir ve BET adsorpsiyon izotermleri, resveratrolun iki farklı çözeltisinde hazırlanan derişimleri için 25oC de uygulandı. Resveratrolun adsorpsiyon izoterminin en iyi BET ve Langmuir izotermine uyduğu gözlemlendi.Resveratrolun adsorpsiyon kinetiği için yalancı-birinci derece, düzeltilmiş-ikinci derece, tanecik içi yayılım, kademeli güç modeli, elovich model, kütle transfer model hız denklemleri uygulandı. Adsorpsiyon kinetiğinin en iyi düzeltilmiş-ikinci dereceye uyduğu gözlemlendi.Methanol-su ve su ortamında resveratrolun aktivasyon enerjisi Ea, serbest entalpi değişimi ?H, serbest entropi değişimi ?S ve serbest enerji değişimi ?G hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The adsorption of resveratrol on natural resin, artificial resin and natural clay has been investigated at 25oC, 30oC,40oC and two different solutions (water and methyl alcohol + water mixed). The uptake of resveratrol from aqueous solutions and methyl alcohol+water solutions has been determined by UV-vis spectroscopy.For concentrations of resveratrol in two different solution, Freundlich, Langmuir, and BET isotherms have been applied at 25oC. BET and Langmuir model were the best choice among the adsorption isotherms.The adsorption kinetic of resveratrol in two different solutions has been described by using six kinetics adsorption models, such as pseudo-first-order, pseudo-second-order, intra-particle diffusion, mass transfer, elovich and fractional power models. The pseudo-second-order model has been observed as the best fit model for adsorption kinetic of resveratrol.Thermodynamic parameters of resveratrol have been calculated at two diffrent solution and at three different temperatures.