Sigaranın serumdaki çinko ve bakır seviyeleri üzerine etkisi
- Tez No: 28279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAKKI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİGARANIN SERUMDAKİ ÇİNKO VE BAKIR SEVİYELERİ ÜZERİNE ETKİSİ Songül BARAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitütü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman Yrd.Doç.Dr. A.Hakkı SAYAR 1993 Sayfa 22 Jüri : Yrd.Doç.Dr.A.Hakkı SAYAR Doç.Dr.İskender EMRE Doç.Dr.Cumhur ÇÖKMÜŞ Bu çalışma sigara içiminin, iz elementlerden çinko ve bakır'ın serumdaki düzeyleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için herhangi bir hastalığı olmayan 25-65 yaşlarında sigara içmeyen kadın ve erkeklerle, 25- 53 yaşlar arasında günde 20 den az, 20 ve 20 den çok sigara içen kadın ve erkeklerden kan alındı. Kan serumlanyla yapılan çalışmalarda çinko miktarının sigara içenlerde içmeyenlere göre azaldığı, buna karşılık bakır seviyesinin yükseldiği görüldü. Çinko ve bakır seviyelerindeki değişiklikler istatistiki yönden önemli bulundu. ANAHTAR KELİMELER : Çinko, Bakır, İz element, Metalloenzim,
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF SMOKING ON SERUM ZINC AND COPPER LEVELS Songül BARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Biology Supervisior: Asst.Prof.Dr. A.Hakkı SAYAR 1993 Page 22 Jury : Asst.Prof.Dr.A.Hakki SAYAR Assoc.Prof.Dr.İskender EMRE Assoc.Prof.Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ This Study has been performed to evaluate the effect of smoking on serum levels of trace elements, zinc and copper. For this study, blood samples were collected from females and males who had no disease, were aged among 25 - 65 years and did not smoke and from those who were aged among 25-53 years and smoked less than 20, 20 and more than 20 cigarettes in a day period. In the analysis of sera it was found that the levels of zinc decreased, in contrast the levels of copper increased in smoking people with respect to those who did not smoke. Changes in zinc and copper levels were found to be statistically significant. KEY WORDS : Zinc, copper, trace elements, metalloenzymes