Köprüköy-Deli Çermik alg florası üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada Temmuz 1992 - Temmuz 1993 tarihleri arasında Köprüköy-Deii Çermik termal havzasının fitopiankton ve bentik alglerinin kompozisyonu, bentik alglerin yoğunluğu, mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, termal suyun bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. Deli Çermik fitopiankton ve bentik alg topluluğunda Bacilloriophyta dominant olmuştur. Bunu sırası ile Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta takip etmiştir. Epipelik algler takson sayısı ve yoğunluk bakımından zengin olmuşlardır.Fitoplanktonda toplam 49 takson, bentik alg topluluğundra ise toplam 68 takson bulunmuştur. Fitoplanktonda Cyclotella kützingiana, Cocconeis placentula. Navicula pupula, Closierium spp, Oscillaioria formasa, O.limosa yaygın olmuştur. Bentik alg topluluğunda ise Bacilloriophyta'dan Cyclotella kützingiana, Gomphonema parvulum, Navicula pupula, Pinnularia dimunuta P. microstauron, Cocconeis placentula türleri dominanttır. Diyotomeler dışındaki bentik alg topluluklarında Chlorophyta'dan Closterium sp, C.didymotocum taksonları, Cyanophyta'dan Oscillatoria limosa ve O.formosa yaygın olarak gözlenmiştir. Epipelik alg florasında mevsimsel değişme gözlenmiştir. Florada maksimum gelişme Kasım-1992'de olmuştur. Yapılan fiziksel ve kimyasal analizler çermik suyunun hialoterm-hipotonik özellikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the composition of the phytoplankton and bentic algae and abundancy and seasonal variations of bentik algae of Köprüköy- Deli Çermik were studied between July 1992 and July 1993. In addition, some physical and chemical analysis of hot spring water were determined. Bacilloriophyta was dominant in phytoplantkton and in bentic algae community in Deli Çermik. That were followed by Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta respectively. Epipelic algae were rich in specier and density. 49 taxon in the phytoplankton and 68 taxon also were found in the bentic community. Cyclotella kützingiana, Conconeis placentula. Navicula pupula, Closterium spp, Oscillatoria formasa and O.limosa were cammon in the phytoplankton, Cyclotella kützingiana, Gomphonema parvulum, Navicula pupula, Pinnularia dimunuta, P. microstauron and Cocconeis placentula from Bacillariophyta were dominant Closterium sp, C.didymotocum of Chlorophyta and Oscilatoria limosa, O.formosa from Cynophyta were common in the bentic community except diatoms. Seasonal change were observed in epipelic algal flora. The maximum growth in the flora was in November, 1992. The chemical and physical analysis were showed that the water of Deli Çermik were hialoterm-hipotonic.