Orman emvali kaçakçılığı suçu ile yargılama usulü hakkında hukuksal incelemeler (Kocaeli örneği)
Legal investigation about crime called ?smuggling? committed against forest woody materials and its criminal procedure (Case study of Kocaeli forest enterprise)
  1. Tez No: 282827
  2. Yazar: NURCAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Law, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Orman Emvali Kaçakçılığı Suçu ile Yargılama Usulü Hakkında Hukuksal İncelemeler (Kocaeli örneği)? adlı bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Ormancılık Hukuku Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans tezi oarak hazırlanmıştır.Birinci bölümde, suç ve orman suçu hakkında genel bir bilgi verilmiş genel anlamda suçu ve orman suçunu oluşturan unsurlar kısaca tanıtılmış, ayrıca ceza hakkında genel bir bilgi verildikten sonra TCK'ya göre genel suçlara verilecek cezalar belirtilmiştir.İkinci bölümde, taşıma suçu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Taşıma suçunun tanımı ve unsurlarından bahsedilmiştir. Taşıma suçu için öngörülmüş olan hapis ve para cezaları ile zapt ve müsadereden söz edilmiştir. Müsadere konusu ayrıntılı bir şekilde ele alınarak 84. madde ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır ve nakil araçların müsaderesi konusuna önem verilmiştir. Son olarak da nakil suçuna etki eden ağırlaştırıcı ve hafifletici durumlardan söz edilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Gölcük ve İzmit Orman İşletme Müdürlükleri'nde taşıma suçu ele alınmıştır. Bu bölüm içerisinde Kocaeli ili, Gölcük ve İzmit Orman İşletme Müdürlükleri tanıtılmış ve burada meydana gelen taşıma (nakil) suçunun nedenleri ve ne gibi önlemlerin alınabileceği hakkında bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde, teze konu olan Gölcük ve İzmit Orman İşletme Müdürlükleri'ne bağlı olan şefliklerde işlenen taşıma (nakil) suçlarına konu olan emvalin miktarının belirlenmesinde gözetilen verilerle ilgili teorik kurgu oluşturulmuştur.Beşinci bölümde yukarıdaki teorik kurgusu oluşturulan araştırma metodu hakkında bilgi verilmiştir.Altıncı bölümde, teorik kurgunun oluşturulmasında kullanılan verilerin nereden elde edildikleri belirtilmiştir.Yedinci bölümde de Gölcük ve İzmit Orman İşletme Müdürlükleri'nde taşıma (nakil) suçu ile ilgili bu çalışma kapsamında yapılan araştırmaların sonuçları üzerinde tartışma yapılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.Son bölümde faydalanılan kaynakların listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?Legal Investigation About Crime Called ?Smuggling? Committed Against Forest Woody Materials and its Criminal Procedure (Case Study of Kocaeli Forest Enterprise)? was prepared as master degree thesis at Environment and Forest Law Department of İstanbul University, Forest Faculty.In chapter one, general information about crime and forest crime was given and the facts caused crime and forest crime were briefly mentioned, besides after giving general information about penalty were the penalties for general crimes in accordance with the Turkish Penal Code were stated.In chapter two, carrying and transporting crime was examined in details. The definition and the facts of carrying crime were mentioned. Foresight of imprisonment and fine for carrying crime and conquest and confiscation were discussed. With handling confiscation issue in details, the 84 th item was explained in details and confiscation of transportation vehicles were taken into consideration. Finally, aggravating and palliative conditions affecting transporting crime were mentioned.In chapter three, the transporting crime was examined in Gölcük and İzmit Local Forest Enterprises. In this chapter, the city of Kocaeli, Gölcük and İzmit Local Forest Enterprises were introduced and information was given about the reasons for transporting crime and what precautions would be taken for it.In chapter four, a theoretical fiction was created about the amount of assets which is a subject for transporting crime performed in Gölcük and İzmit Local Forest Enterprises.In chapter five, information was given about the research method for theoretical fiction mentioned above.In chapter six, the sources of the information used for theoretical fiction were explained.In chapter seven, a discussion was made over the results of research on transporting crime in Gölcük and İzmit Local Forest Enterprises.In last chapter, references were given.