Columba livia ssp. (Columbidae, AVES)'de intraspesifik davranışlar
  1. Tez No: 28284
  2. Yazar: ÜMİT REMZİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Columba. 1 ivia ssp. bireylerinin intraspesi-Fik davranışları tanımlanıp çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 23 ci-ft C. 1 ivia ssp. bireyi ile üç ayrı yerleşim birimindeki C. 1 ivia ssp. kolonilerinin Kasım 1992 ile Haziran 1993 tarihleri arasında gözlemlenmesi ile elde edilen veriler toplanmıştır. Bu çalışma sonucunda izlenilen güvercinlerde ebeveyi nler in çi-Ft oluşturma, yuvalama, kuluçkalama ve yavru bakımı gibi davranışlarının yanı sıra, yavruların gelişim süresi içindeki farklı davranışları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, intraspeci-Fic behaviours o-F Columba 1 ivia ssp, Were tryed to de-fine and understand. For this reason, the data was abtained -From the observation o-F 23 Ç^ 1 ivia ssp. couples and 3 C. 1 ivia ssp. colonies in 3 di-F-Ferent habitats between November 1992 and June 1993. In this investigations coupling, nesting, incubation and caring for the young birds together with di-F-Ferent behaviours o-F the young birds during their development were observed.