Columba livia domestica (evcil güvercin)'nın Adana, Bayburt, Çorum ırklarının karyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparative study of the karyological analysis of Columba livia domestica (Columba livia f. dom.)?s Adana, Bayburt, Corum races
- Tez No: 287254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Columbidae familyası Türkiye'de 8 tür ve 1 alttür ile temsil edilmektedir. Columba livia domestica yapılan ıslah çalışmaları ile farklı morfolojiye sahip pek çok ırka sahiptir.Bu çalışmada Columba livia domestica alttürüne ait Adana, Bayburt ve Çorum ırklarının karyolojik analizleri yapılmıştır. Karyolojik analizlerde tüy kökünden elde edilen preparatlar kullanılmıştır. Irkların diploid kromozom sayısı 2n=80 bulunmuştur. Her bir ırkta 9 çift makrokromozom tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family of Columbidae is represented with 8 species and 1 subspecies (Columba livia domestica) in Turkey. Columba livia domestica has a lot of races which are different morphologies with the studies of culture from this subspecies.In this study, karyological analysises of Columba livia domestica?s Adana, Bayburt and Corum races were studied. Karyotype analysis were carried out with feather pulp cells. Races are found to be diploid with 2n=80 chromosomes. The karyotypes of these races consist of 9 pairs macrochromosomes.