Eskişehir çevresi alyssum türleri üzerinde sistematik ve morfolojik araştırmalar
- Tez No: 28286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir çevresindeki Brassicaceae (Cruciferae) familyasından Alyssum cinsine ait türler üzerinde morfolojik ve sistematik çalışmalar yapılmış ve bölgedeki yayılışları araştırılmıştır. Bölgeden toplanan örneklere dayanarak, Alyssum cinsine ait 19 taksonun bulunduğu saptanmıştır. Bu taksonlar: A.linifoliumm var.linifolium, A.meniocoides, A.huetii, A.dasycarpum var.dasycarpum, A.dasycarpum v&T.minus, A.desertorum v&T.desertorum, A.minutum, A.minus var. minus, A. minus var.micranthum, A. minus vaT.collinum, A.strigosum subsp.strigosum, A.hirsutum, A.callichroum, A.tortuosum, A.pateri subsp.pateri, A.borzaeanum, A.sibiricum, A.murale subsp.murale var.murale, A.obtusifolium. İncelenen bitkilerden, A.obtusifolium' un Türkiye için yeni tür, A.dasycarpum var.minus ve A.minus vaT.collinum'un Türkiye için yeni varyeteler oldukları saptanmıştır. Toplanan materyallerin incelenmesi sonucunda,bölgede 6'sı Türkiye Florası'nda uygulanan kareler için, 1 'i îç Anadolu Bölgesi için olmak üzere toplam 6 yeni kayıt belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, systematical and morphological studies were carried out on Alyssum (Brassicaceae) were collected from Eskişehir region and the regional distribution of species investigated. From the samples collected over the investigation area 19 taxa were: A.linifolium v&T.linifolium, A.meniocoides, A.huetii, A.dasycarpum var dasycarpum, A.dasycarpum vax.minus, A.desertorum v&T.desertorum, A.minutum, A.minus var. minus, A.minus var.micranthum, A. minus vsLT.collinum, A.strigosum var.strigosum, A.hirsutum, A.callichroum, A.tortuosum, A.pateri subsp.pateri, A.borzaeanum, A.sibiricum, A.murale subsp.murale var.murale, A.obtusifolium. A. obtusifolium, A.dasycarpum war. minus, A.minus \ax.collinum were found to be the new taxa over the region. At the end of the material collected 6 new records used for the Grid Square System in the Hora of Turkey and 1 new records for the Central Anatolia, in all 6 new records have been established.