Detecting students at risk of substance abuse by using data mining classification algorithms
Madde bağımlısı olma riski altında olan öğrencilerin veri madenciliği sınıflandırma algoritmalarıyla tespit edilmesi
- Tez No: 282861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÖMÜR BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda dünyada bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı büyük bir sosyal problem haline gelmiştir. Yasal olmayan bu maddelerin kullanımı Türkiye'deki ilköğretim ve lise öğrencileri arasında da yaygınlaşmaktadır. Bundan ötürü öğrenciler için büyük bir tehlikenin varlığından söz edilebilir: madde bağımlılığı.Öğrencileri madde bağımlılığına iten birçok neden vardır. İlk başlarda genç bir insan zararlı maddelerin kötü yönlerini göremeyebilir ve zararlı etkilerinin farkına varamayabilir. Bağımlı olduktan sonra bağımlı kişi bu hastalıkla boğuşmakta ve hayatı daha da kötüye gitmektedir. Bilimsel çalışmalar bağımlılıktan sonra bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın zor olduğunu göstermektedir. Bu nedenle öğrencileri bu bağımlılıktan korumak önemli bir konu haline gelmiştir.Bu tez, öğrencileri madde bağımlılığından korumak için ailelere ve eğitimcilere yardımcı olacak bir erken uyarı sistemi üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı gelecekte bir öğrencinin madde bağımlısı olma riskini Veri Madenciliği, Makine Öğrenmesi ve Örüntü Tanıma bilim dallarında bulunan sınıflandırma algoritmaları yardımıyla hesaplamaya yöneliktir. Veri toplama metodu olarak 25 soruluk bir anket Büyükçekmece'deki bir ilköğretim okuluna, bir liseye ve ayrıca ÇEMATEM hastalarına yapıldı. Her bir öğrenci için risk yüzdesi anketlerden toplanan verilerin sınıflandırma algoritmalarında kullanılmasıyla bulundu.Bu çalışmada bir öğrenci için yüksek bir risk değeri hesaplandıysa, bu kişi için madde bağımlılığını engelleyici bazı önlemler alınmalıdır. Eğitimciler ve ebeveynlerin alacağı bu önlemler, kendisinin bu konuda bilgilendirilmesi olabileceği gibi sosyal aktivitelere yönlendirilmesi de olabilir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the rising use of addictive drugs and substances has become one of the biggest social problems in the world. The illicit use of a variety of drugs appears to be increasing among elementary and high schools students in Turkey. Therefore, it can be said that there is a big rising risk for the youth: substance abuse and addiction.There are many reasons leading students to be an addicted user. At first an adolescent cannot see the bad sides and realize the harmful effects of the substances. After being a drug abuser, this person struggles with the addiction and his/her life gets worse. Scientific studies show that it becomes very difficult for a person to get rid of this habit after being a user. Hence, preventing students from being addicted becomes an important issue.This thesis focuses on urgent precaution systems which help families and educators prevent students from addiction. The aim of the study is to detect the probability of being a drug user in the future by using classification algorithms in Machine Learning, Data Mining and Pattern Recognition. As data collection method, a questionnaire including 25 questions is applied to the elementary and high school students in Büyükçekmece and to the patients in ÇEMATEM. The data collected from the questionnaires is used to indicate the percentage of risk probability for each student with the help of classification algorithms.The findings of the study show that if there is a computed high risk for a student, some precautions should be taken to keep this person away from substances. These precautions taken by the educators and parents can be to inform the student about the substances and to lead him/her to social activities.