The decomposition method: Adomian decomposition method
Dekompozisyon metodu: Adomian dekompozisyon metodu
- Tez No: 282860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada öncelikle Adomian Dekompozisyon Metodu ve metodun adi diferensiyel, kısmi türevli diferansiyel ve integral denklemlerdeki uygulanışı farklı problem tipleri üzerinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı homojen olmayan komposit maddeden yapılmış kalın bir silindire uygulanan ısı akışının etkisini incelenmektir. Homojen olmayan malzemenin kalınlığının parametrelere etkisi figürlerde gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar silindir etrafındaki gerilimlerin ve yoğunluk faktörlerinin hesabında kullanılabilirler. Bununla birlikte, Adomian Dekompozisyon metodu kullanılarak sorunun çözümünün Frobenius Metoduna nazaran daha kolay çözüldüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, in this study, Adomian Decomposition Method is explained on problems which are in different types are related ordinary differential, partial differential and integral equations. The main purpose of this study is to examine the effect of thermal flux applied to a thick-walled cylinder which is made by composite materials. The effect of thickness of composite metarials on parameters is showed by figures. The results can be used for calculation to find factors of stresses and density around the cylinder. In addition to this, we showed, ADM satisfies less work than Frobenius Method for this problem by comparing the result of this problem came from solution via Power Series Method.