Marmara Denizi biyoindikatör mikro-alglerinde moleküler yöntemlerle tür tayininin araştırılması
Molecular diagnostics of the bioindicator species in the Sea of Marmara
- Tez No: 282875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İFFET İREM UZONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Deniz ekosistemindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörlerin değişmesi çevresel faktörlere çabuk cevap verebilen mikro-alglerin aşırı çoğalma göstermesine neden olmaktadır. Belli bir mikro-alg populasyonundaki değişim, ekosistemdeki şartlara dair ileriye yönelik fikir vermektedir.Su ekosistemlerinin kontrolünü ve yakın gelecekteki zararlı etkileri öngörmeyi amaçlayan bu izlemeler, genellikle canlıların morfolojileri dikkate alınarak mikroskopi tayini ile yürütülmektedir. Bu tayinlere ek olarak moleküler yöntemlerin de kullanılması ekosistem geleceğine dair teyid edici olmaktadır.Çalışmamızda Marmara Denizi'nde izlenen biyoindikatör mikro-alg türlerinden Prorocentrum minimum ve Skeletonema costatum türlerinin moleküler yöntemlerle tayini gerçekleştirilmiştir. Ayrıca aşırı çoğalma dönemlerinin altyapısını oluşturan çevresel faktörlerin meydana getirdiği populasyon içi ve populasyonlar arası genetik heterojenite tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes in physical, chemical or biological parameters in marine ecosystem may have prompt responses such as sharp increases in the population size of some micro-algal species. Analysis of a definite micro-algae population make it possible to predict the condition of an ecosystem in future.The control of marine ecosystems and prediction of harmful effects are in general performed by microscopic methods. Supporting these traditional methods, PCR-based molecular diagnostic methods can be used to monitor micro-algal blooms.In this study, bio-indicator micro-algae species, Prorocentrum minimum and Skeletonema costatum, are diagnosed by molecular techniques. Intra-specific and inter-spesific genetic heterogeneity of these species which might be an indication and also a consequence of the background bloom forming environmental conditions were also determined.