Optical and morphological investigation of chemical etched silicon for uniform photoluminescence
Düzgün fotolüminesans için kimyasal aşındırılmış silisyumun optiksel ve morfolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 282876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nano-boyutlu olan malzemelerin yeni özelliklerini keşfetme yeteneği, çeşitli endüstri ve bilimsel çalışmalarda olasıklar dünyasına kapı açmıştır. Bu amaç doğrultusında, 1984'te Pickering ve çalışma arkadaşları gözenekli silisyumun 4.2 K deki görünür bölgede lüminesansını göstermiş ve 1990'da L. Canham bu nano-gözenekli silisyumu oda sıcaklığında elde edilebilir hale getirmiştir. Nano-gözenekli silisyum üzerindeki bir çok çalışmaya rağmen, bu maddenin fiziksel özellikleri tam olarak anlaşılmamıştır. Aslında, nano-gözenekli silisyumu elde etmekte kullanılan kimyasal çözelti ile malzeme arasındaki yüzey gerilimi yüzünden, aşındırma işlemi tam olarak yapılamamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, surfaktan katkısıyla benekli(boyalı) aşındırma olarak bilinen bir kimyasal metot kullanarak elde edilen nano-gözenekli silisyumun düzgün fotolüminesans davranışını incelemek ne çalıştığımızı teşkil etmektedir. Diğer bir ifadeyle , aşındırıcı çözelti konsantrasyonu, aşındırma süresi ve fotolüminesans karakteristiğinin değişimi, iki farklı surfaktan etkisi ile de ayrıca incelenmiştir.* Oluşan örneklerin karakteristik özellikleri Fotolüminesans Spektrometresi, Fotolüminesans Uyarım Spektrometresi, X-Işını Foto-elektron Spektrometresi, atomic kuvvet mikroskobu gibi cihazlar kullanarak incelenmiştir. Diğerlerinin yanında bazı uygulamalar, insan bedenine ilaç taşınması için biyo-uyumlu malzemeler, nano-çeper, biyo-sensörler, güneş panlleri, ışık yayan diyotlar, nem sensörleri, optil elementler verilebilir. Özetle, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Mühendislik bilimlerinin disiplenler arası çalışmaların yardımı ile, bu çalışma yukarıda bahsedilen nano-yapı üretme tekniğini kavramak için temel oluşturacak ve aynı zamanda bu bilgiyi günlük hayatta bir uygulamaya dönüştürmeye yardımda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The ability to realize new properties of nano-sized materials has opened up a world of possibilities in a variety of industries and scientific endeavors. In the course of this aim, Pickering and co-workers showed visible photoluminescence (PL) from PS at 4.2 K in 1984 and in 1990 Canham made the nanoporous silicon usable in room temperature. Despite the numerous works on nanoporous silicon, the physical properties of this matter have not been fully discovered. In fact, because of the surface tension between material and the chemical solution which is used to obtain nanoporous silicon, the etching process has not been able to be done uniformly. To reach this aim, what we have been doing is the study of uniform photoluminescence behavior of nanoporous silicon at first by using chemical method known as stain etching for etching by using surfactants. In other words, the concentrations of etching solution, etching time and photoluminescence characteristic change have also been surveyed with the effect of two different surfactant. The characteristics properties of formed samples have also been investigated by using several devices such as PL, PLE, XPS, and AFM. Applications are, amongst others, biocompatible materials for drug delivery processes to human body, nano-membrane, biosensors, solar cells, LEDs, humidity sensors, optical elements. To sum up, with the help of the interdisciplinary studies between Physics, Chemistry, Biology and Engineering, this study will be bases for grasping the fundamental processes of nanostructure production technique given above and an opportunity to transform information into application in daily life as well.