Güneydoğu Marmara denizinde Gemlik (Bursa) – Bandırma (Balıkesir) arası deniz sedimanlarının kirlilik analizleri ve ekolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Pollution analysis and ecological results of Gemlik (Bursa) - Bandirma (Balikesir) sea sedimas in the Southeast Marmara sea
- Tez No: 649999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma kapsamında Güney Doğu Marmara Denizi'nde Gemlik (Bursa) - Bandırma (Balıkesir) arası deniz sedimanlarının kirlilik analizleri ve ekolojik sonuçları çalışılmıştır. Gemlik-Bandırma arası deniz suyu tuzluluk değerleri ortalama binde 22 olup diğer denizlerimize göre azdır. Gemlik ve Bandırma Körfezleri'nden alınan kor numuneler çoğunlukla az çakıllı, kumlu silt-kil ve siltli kildir. Bu numunelerin jeokimyasal analizleri LIBS ve ICP-OES yöntemleriyle yapılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede Zenginleşme Faktörü (EF), Kontaminasyon Faktörü (Cfi), Kirlilik Yükleme İndeksi (PLI), Ekolojik Risk İndeksi, Kirlilik İndeksi (PI), Jeolojik Birikim İndeksi (Igeo) değerleri hesaplanmıştır. Çalışmada biyondikatör olarak foraminiferler kullanılmıştır. ICP-OES analiz sonuçları indekslerle değerlendirildiğinde özellikle kadminyum, nikel ve çinko elementlerinin Gemlik ve çevresinde kabuk kökenli olmadığı zenginleşme olduğu belirlenmiştir. İndeks hesaplamaları biribirleri ile örtüşen sonuçlar vermiştir. Kirli olarak tanımlanan bölgelerde çoğunlukla maden cevherleşmelerinin, gemi trafiğinin, sanayinin yoğun olarak bulunduğu görülmüştür. Organik madde analizlerinde % Azot, % TC, %IC ve %TOC değerleri çoğunlukla
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, pollution analysis and ecological results of marine sediments between Gemlik (Bursa) and Bandırma (Balıkesir) in the South East Marmara Sea were studied. The average salinity values of the Marmara Sea between Gemlik and Bandırma are 22 per thousand and the salinity is less than our other seas. Core samples (Sediman) taken from Gemlik and Bandırma Bays are mostly low gravel, sandy silt-clay and silty clay. The geochemical analysis of the samples taken from these surfaces were evaluated by using libs and ICP-OES methods. In the evaluation, Enrichment Factor (EF), Contamination Factor (Cf), Pollution Loading Index (PLI), Ecological Risk Index, Pollution Index (PI), Geological Accumulation Index (Igeo) values were calculated. Foraminifers were used as bioindicators in the study. When the ICP-OES analysis results are evaluated with indices, it was determined that especially cadmium, nickel and zinc elements are not of shell origin and enrichment in Gemlik and its surroundings. Index calculations gave results that were overlapping with each other. It has been observed that there are mostly mineral mineralization, ship traffic and industry in the areas defined as dirty. In organic matter analyzes,% N,% TC,% IC and% TOC values were mostly obtained as