Indoor air quality assessment: Biological, gases, and particulate matter pollution indicators
İç ortam hava kalitesi değerlendirmesi: Biyolojik, gazlar ve partikül madde kirlilik göstergeleri
  1. Tez No: 282882
  2. Yazar: ESRA TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AĞA, YRD. DOÇ. DR. FERHAT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Çevre Mühendisliği, Genetics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, iç hava örnekleri, iki alışveriş merkezi, anaokulu ve ev gibi farklı yerlerde toplanmıştır. Karbon dioksit (CO2), Bağıl Nem (RH), Sıcaklık (ºC), Partikül Madde (PM), ve biyoaerosol konsantrasyonları gibi iç hava kalitesi parametreleri izlenmiştir. Bakteri ve mantar cinsleri PCR ile belirlenmiştir. Mantarlardan üç cins (Stachybotrys chartarum, Aspergillus versicolar ve Cladosporium Spp.) ve bakterilerden iki cins (Micrococcus luteus, Pseudomonas aeruginosa) tespit edilmiş ve toplam sayı ve konsantrasyonları açısından değerlendirilmiştir. Korelâsyon testleri yapılmış ve tüm değişkenler için tartışılmıştır.Mantar primerleri PCR amplifikasyonu sonrasında örneklerin içerisinde tanımlanamadı ancak bakteri cinsleri bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda fiziksel aktiviteler nedeniyle parçacıkların arttığı gözlenmektedir. Bazı binalar sağlık ve verimlilik üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan düşük iç ortam hava kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this work, indoor air samples were collected at different places that included two shopping centers, a kindergarten and a house. Indoor air quality parameters such as Carbon Dioxide (CO2), relative humidity (RH), temperature (ºC), particulate matter (PM), and bioaerosol concentration were monitored. Bacterial and fungal genera were identified by using PCR amplification. Three genera of fungi (Stachybotrys chartarum, Aspergillus versicolar and Cladosporium Spp.) and two genera of bacteria (Micrococcus luteus, Pseudomonas aeruginosa) were identified and assessed in terms of total numbers and fluctuations in concentration. Correlation tests were performed and discussed for all variables.Fungi primers were not identified in collected indoor bioaerosol samples after PCR amplification but bacterial genera were found. The results of this study indicated that bioaerosols were increased due to physical activities. Some buildings have a low indoor air quality, which has a negative effect on occupants? health and productivity.