Synthesis and characterization of inorganic-organic nanocomposite polymeric materials via controlled polymerization methods and ?click'' reactions
İnorganik-organik nanokompozit polimerik malzemelerin kontrollü polimerizasyon yöntemleri ve ''klik?? tepkimeleri ile sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 282883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Organik/anorganik melez polimerik maddeler malzeme bilim ve teknolojisinde yeni bir sınıfı temsil etmektedir. Bu melez maddeler sayesinde moleküler yapı nano- skala seviyesinde kontrol edilerek sentezlenen malzemeye yeni üstün özellikler kazandırılabilmektedir. Bu çalışmada poli(stiren-ko-klorometilstiren) kopolimeri ve poli(klorometilstiren) homopolimeri Kararlı Serbest Radikal Polimerizasyonu (NMP) yöntemiyle sentezlendi. Diğer bir aşamada POSS-OH epsilon-kaprolakton'un Halka Açılması Polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanılarak Polihedral Oligomerik Silseskuokzan (POSS) gruplarını bulunduran POSS uç fonksiyonlu poli(epsilonkaprolakton) polimeri sentezlendi. Diğer bir aşamada, yan zincirde azid fonksiyonalitesi içeren polimerler ve asetilen uç gruplu polimerler modifikasyon tepkimeleriyle hazırlandı ve bu iki grubun azid/alkin“Klik Tepkimesi”sonucunda aşı (graft) polimerler elde edildi. Bu yolla, anorganik-organik polimerik malzemeler hazırlandı. Hazırlanan malzemelerin fiziksel özellikleri ve yapısal karakterizasyonları 1H-NMR, 29Si-NMR, FT-IR, GPC, DSC ve TGA analizleriyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Organic/inorganic hybrid polymeric materials represent a new class in materials science, and technology because they offer the potential to tailor materials with control at the nano-scales, which could lead to materials with improved novel properties. Preparation of several organic/inorganic hybrid polymeric materials, such as synthesis of (PS-co-PCMS) copolymer and (PCMS) homopolymer were first synthesized by Nitroxide-Mediated Radical Polymerization(NMP). Second, POSS-OH (3-Hydroxypropylheptaisobutyl-POSS, C31H70O13Si8) was used as an initiator to obtain POSS end-functional poly(epsilon-caprolactone) telechelic polymer via Ring Opening Polymerization (ROP). In the other step, modification of polymers were carried out to afford azide side-functional backbones as well as acetylene end-functional chains with sodium azide and propiolic acid, respectively. POSS terminal functional poly(epsilon-caprolactone) chains were grafted onto the backbones via click reactions of azide/alkyne functionalities. In this way, inorganic-organic polymeric materials were prepared. Structure elucidation was performed via characterizations with 1H-NMR, 29Si-NMR, FT-IR, GPC, DSC and TGA.