Bolaamfifilik triazol bazlı bileşiklerin sentezi ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and the evaluation of some physical properties of bolaamphipilic triazole derivatives
  1. Tez No: 282884
  2. Yazar: MELİKENUR TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bolaamfifil moleküller hidrofobik bir iskelet ve hidrofobik zincirin iki ucunda suda çözünebilen (hidrofilik) bileşikten oluşan yapılardır. Bolaamfifil yapıların ilaç formülasyonunda kullanılması için iki tarafta kullanılan hidrofilik gruplar önemlidir. Bizim kullandığımız hidrofilik yapı ise 1,2,3-triazol yapısıdır. Triazoller, üç azot atomu ve iki karbon atomu içeren beş üyeli heterosiklik bileşiklerdir. 1,2,3-triazol yapısı doğada bulunmasa da biyolojik aktivite göstermektedir ve literatürde anti-HIV aktivitesi gösteren, gram pozitif bakterisine karşı anti mikrobiyal aktivite gösteren, anti alerjik, anti konvülsan ß-laktamaz inhibitörü gibi bir çok örneği bulunmaktadır. Çalışmamızda bolaamfifil yapıda triazol içeren maddeler sentezlenip bu maddelerin NMR, FTIR, AFM, POM, Yüzey Gerilimi gibi özellikleri incelenerek maddeler karakterize edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Bolaamphilic molecules are amphiphilic structures composed of a hydrophobic skeleton and hydrophilic groups (that can dissolve in water) at both ends of the hydrophobic chain. In order bolaamphiphilic structures to be used in drug formulations, the two hydrophilic groups used at the both sides are of importance. The hydrophilic structures used in this study are the 1,2,3-triazoles. Triazoles are five-membered heterocyclic compounds consisted of three nitrogen atoms and two carbon atoms. 1,2,3- triazoles have a wide range of industrial applications such as dyes, anticorrosive agents, photostabilizers, photographic substances and agrochemicals. Although not found in nature, the 1,2,3-triazole structure shows biological activity and it has a lot of examples such as anti-HIV activity, anti-microbial activity against gram-positive bacteria, anti-allergic activity, anti-convulsant activity and ß-lactamase inhibition. In this context, bolaamphiphilic compounds that have triazoles within their strucures were synthesized, and the chemical properties of these compounds were characterized by methods like NMR, FTIR, POM and AFM. The physical characteristics of the bolamamphiphiles synthesized were investigated by Surface Tension measurements.