Structural analysis and magnetic properties of monolayer CoxSby thin films
Tek tabakalı CoxSby ince filmlerinin yapısal analizi ve manyetik özellikleri
- Tez No: 282885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kalınlıkları 100 nm ve 200 nm arasında üç farklı CoxSby tek tabakalı ince filmlerSi alttaslar üzerine elektron demeti biriktirme (EBD) yöntemiyle büyütülmüstür. Filmlerbiriktirme kazanında ki fiziki sartlar nedeniyle amorf bir yapıya sahiptir. Derinlik yapısıve filmlerin elemental komposizyonu Rutherford Saçılma Spektrometresi (RBS) veEnerji Dagılımlı X-ısını spektroskopisi (EDS) metodlarıyla analiz edilmistir. RBSsonuçlarına göre filmler için derinlik profili az da olsa farklılık göstermektedir. Her birfilm kalınlıgı Fabry-Perot interferometresi ile ölçülmüstür. Yüzey topolojisi AtomikKuvvet Mikroskobu (AFM) ve Manyetik Kuvvet Mikroskobu (MFM) yardımıylataranmıstır. MFM sonuçları filmler içerisinde degisik boyut ve sekillerde manyetik nanokümeler halinde oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We have grown three different monolayer CoxSby thin films on Si substrates withvarying thickness between 100 and 200 nm using electron beam deposition (EBD)technique. The films have amorphous structure due to physical conditions in thedeposition chamber. Rutherford backscattering spectrometry (RBS) and energydispersiveX-ray spectrometry (EDS) were used to analyze depth profile and theelemental composition of films. The RBS analyses show that depth profile of the filmsvaries at different magnitudes for different films, but not much. The thickness of eachfilm was measured with Fabry-Perot Interferometer. The surface topology was scannedby Atomic Force Microscopy (AFM) and Magnetic Force Microscopy (MFM)measurements. MFM measurements exhibited the presence of nano clustered structuresin different dimensions and shapes inside the films.