Investigation of structural and luminescent characterization of wet-etched silicon
Kimyasal aşındırmalı silisyumun yapısal ve ışıldamalı karakteristiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 282906
  2. Yazar: SÜMEYRA İSTENGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, oda sıcaklığında, homojen lüminesant nanoyapıları karakterizeetmek için, lekeli aşındırma metodu basamaklarında çeşitli surfaktanlar kullanılarakgörünür fotoluminesant silisyum ince film üretilmiştir. Lekeli aşındırma metodu için,aşındırma işlemini durduran, genellikle, aşındırma çözeltisi içerine bir çeşitsurfaktanların eklenmesi ilk defa kullanılmıştır.Lüminesent gözenekli silisumyum tabakalarının aşındırma mekanizmasını veoptiksel özelliklerini anlamak için, ilk defa derinlik profillerinide içeren çeşitlikarakterizasyon teknikleri kullanılmıştır.Bu karakterizasyon teknikleri ile deneyde kullanılan surfaktanın tipi ve içeriğiilişkilendirilmiştir. Gözenekli silisyumun nanoyapıların optiksel ve yapısal etkileriFotolüminesant Spektroskopisi, X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi ve Konfokal LazerTaramalı Mikroskop kullanılarak elde edilmiştir.Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen karakterizasyon teknikleri; bu çalışmadakullanılan başlıca PF ve RF olarak adlandırılan surfaktanların , görünür fotolüminesantgözenekli silisyumun hem optiksel ve yapısal özellliklerinde, hem de aşındırmaişlemlerinin hızı üzerindeki derin etkilerinin çeşitliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, visible photoluminecent nanoporous silicon thin film is fabricatedby the method of stain etching processes under various surfactants in order tocharacterize the homogenous luminescent nanostructures at room temperature. For thefist time, a couple of special surfactants has been used for the stain etching techniquewhich prevents to ceasing the etching process, usually addition of some kind ofsurfactans into etching solution ending most of the etching processes.Several characterization techniques have been utilized in order to understand theetching mechanism and optical properties of the luminescent porous silicon layersincluding depth profiles for the first time in the literature. These characterizationtechniques have also been correlated with the type and content of the surfactants usedin this experiment. Optical and structural effects of the surfactants on the nanostructuresof porous silicon have been evaluated using a photoluminescence (PL) spectroscopy,photoluminescence excitation (PLE) spectroscopy, x-ray photoelectron (XPS)spectroscopy and confocal scanning laser optical (CSLM) microscopy.As a conclusion, the characterization techniques mentioned above show thatsurfactants mainly labeled as PF and RF types used in this study have variety of the deep influences on the speed of etching processes, as well as on optical and thestructural properties, of the visible photoluminecent porous silicon.