İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin günlük yaşamda karşılaştıkları temel fen kavramlarıyla ilgili düşünceleri
Ideas of primary second stage school students on the fundamental science concept swhich they encounter in daily life
- Tez No: 282948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin günlük hayatta karşılaştıkları temel fen kavramları ile ilgili düşüncelerini ve bu düşüncelerinin sınıf seviyesi ile cinsiyete bağlı olarak nasıl değiştiğini araştırmaktır. Çalışma 2009-2010 yılı içerisinde Van ilindeki 10 okuldan seçilen 300 öğrenci ile yürütülmüştür. Her sınıf düzeyinden 10'ar kişi olmak üzere her okuldan rastgele, cinsiyet sayısı eşit tutularak 30 öğrenci seçilmiştir. Nitel ve nicel araştırma tekniklerinin kullanıldığı bu çalışmada nicel verileri toplamak için ?hayvan, bitki, kuvvet, ışık, elektrik ve hal değişimi? kavramları ile ilgili sorular içeren hazır bir tanılayıcı test kullanılmıştır. Bu test, öğrencilerin günlük yaşamda karşılaştıkları temel fen kavramları ile ilgili çizimler ve bu çizimlere bağlı olarak düşüncelerini ifade eden seçeneklerden oluşmuştur. Elde edilen veriler SPSS paket programına aktarılarak çapraz tablolarla hesaplama yapılmıştır. Nitel verileri toplamak için ise örneklem içerisinden rastgele 30 öğrenci seçilerek, esas düşüncelerini öğrenmek amacıyla mülakatlar yapılmıştır. Bu yolla elde edilen düşünceler genel hatlarıyla kategorize edilerek yorumlara gidilmiştir. Çalışma sonucunda, öğrencilerin düşüncelerinin bilimsel nitelikte olmadığı ve bu kavramların daha çok günlük yaşamdaki anlamlarıyla kullanıldıkları görülmüştür. Sınıf seviyesi arttıkça düşüncelerin gelişimi beklenirken 7. sınıf öğrencilerinde bu gelişim diğerlerine göre daha iyi olduğu görülmüştür. Ayrıca kız öğrencilerin ?bitki-hayvan-hal değişimi? kavramlarını, erkek öğrencilerin ise ?kuvvet-elektrik-ışık? kavramlarını daha iyi nitelendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate what students, 6th, 7th and 8th grade at primary school, think about the fundamental science concepts which they encounter in daily life and how these thoughts change according to levels of class and differences of gender. The study has been carried out with 300 students, selected from 10 schools in VAN in 2009-2010. Ten each person from every class level, 30 students are randomly selected from each school by equaled with numbers of gender. In this study, used techniques of qualitative and quantitative investigation, a ready diagnosing test, contains questions related to concepts of ?animal, plant, strength, light, electric, change of form?, is used for find out quantitative data. This test is formed from choices which explain thoughts related with drawings they encounter in daily life. The data obtained has been calculated percentage by transferring to SPSS program. In order to bring together quantitative data, half structured interview has been made to find out their main ideas by selecting 30 students randomly among samples. The ideas obtained so, have been commented being generally categorized. The result of the research, has been shown that, in the paper that students? ideas don?t yield scientific and this concepts are being used in daily life. As the level of students, at which the improvement of ideas is expected, at the grade of seven this improvement seems better than another grades. Moreover, it has been reached conclusion that school girls have learned ?plant, animal, change of form? better while school boys have learned ?strength, electric, light?.