İlköğretim II. kademe altıncı sınıf resim dersi öğrencilerinin yaratıcılığının gelişmesinde müzik dinletisinin resme etkisi
It has been studied that, how the students who are at the secondary first year, has been affedet from listening music while they are painting
  1. Tez No: 161799
  2. Yazar: SEMİHA TURHAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, müzik dinletisinin, ilköğretim II. Kademe 6. sınıflardaki resim-iş öğrencilerinin resim alanındaki çalışmalarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmamıza neden olan problem, amaç, araştırmanın önemi ile varsayımlar ve sınırlılıklardan söz edilmiştir. İkinci bölümde ise sanat eğitiminin önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. Sanatın; teknoloji, bilim ve kültürle ilişkileri irdelendiğinde, iyi bir sanat eğitimiyle, daha akılcı, kültürlü ve yaratıcı bireyler yetiştirmekle beraber, çocuğun yani öğrencinin de sanatsal gelişimi süreci içinde, kendi bünyesinde bir takım evrelerden geçtiği göz önünde bulundurulmuştur. Her bireyin farklı sanatsal yaklaşımlar gösterebileceği düşüncesinden hareketle eğitimcilerin bu farklı yaklaşımlar karşısındaki tutumlarının neler olması gerektiği sorusuna yanıt aranmıştır. Güdüleme ve algının eğitim içerisindeki önemi ile bu önemin resim ve müzik eğitimi konusunda nasıl oluşturulabileceği belirlenmiştir..Bir diğer aşamada sanat eğitiminde temel ilkesel ve fiziksel sorunlar saptanmıştır. Yaklaşık yüz yıllık bir geçmişi olan sanat eğitimimiz günümüze dek sorulu bir yapıyla gelmiştir. Sorunların ve amaçların belirlenmesine rağmen bu alandaki araştırmaların azlığı ve izlenen yöntemlerin yaratıcılıktan uzak olması ve bu aksaklıkların bir türlü gideriiememesi eğitim sistemimizde sanat anlayışını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sanat eğitimi sadece uygulama ağırlıklı ve el becerisi olarak düşünmek çağdaş sanat öğretimi içerisinde yaratıcılığı geliştirici yolların tespiti ve uygulamasıdır. Bundan dolayı çalışmanın üçüncü bölümünde yaratıcılık konusu irdelenmiştir. Yaratıcılığın sanat eğitimde günlük yaşama dek uzantıları araştırılmıştır. Yaratıcılığın etkileyen faktörler, çocukta yaratıcılık ve yaratıcı çalışmaların çocuklar üzerindeki etkisi ele alınmıştır.Dördüncü ve beşinci bölümlerde, resim-müzik ilişkisinden ve müziğin resim üzerine etkisinden bahsedilerek bu iki sanat kolunun tarihsel süreç içerisindeki etkileşimleri irdelenmiştir. Son olarak altıncı bölümde; araştırmada kullanılan yöntem, model, evren ve örneklem açıklanarak, veri toplanması ve bu verilerin çözümü, yorumu yer almıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde deneme modeli kullanılmıştır. Bunun için iki ayn okuldan ilköğretim II. Kademe 6. sınıflardan tamamen tesadüf yollarla belirlenmiş, biri deney diğeri kontrol olmak üzere iki bağımsız grup oluşturulmuştur. İki grupla da haftada 40 dakika aynı konularla ders işlemiştir. Ancak, dersler sırasında, deney grubu müzik dinletisi eşliğinde uygulama çalışmalarını yaparken kontrol grubu müzik dinlemeden çalışmalarını sürdürmüştür. Uygulama çalışmaları 14 hafta sürmüş ve uygulama sonucu ortaya çıkan ürünler, biri milli eğitim bakanlığı bünyesinde de görev yapmış dört uzman tarafından -resmin plastik unsurları olan renk, leke, çizgi, doku form, mekan, oran-orantı, temizlik-düzen gibi ölçütler üzerinde değerlendirmeye alınmış iki grup arasındaki puan farklılıkları tespit edilmiştir. Değerlendirme sonuçlarından; ilköğretim II. kademe 6. sınıf Resim-İş Dersi öğrencilerinden seçilerek oluşturulmuş deney grubu öğrencileri üzerinde müzik dinletisinin, çalışmalara olumlu katkıları sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis study, it has been studied that; how the students who are at the secondary school first year, has been affected from listening music while they are painting. At the first section of this study, it has stated that, the problem, aim, the importance of the study, hypothesizes and limits. At the second section, the importance and need of art education, has been stated. When the connection between art and technology, culture, science has been searched; better art education supplies better cultured and creative individuals also, it has been considered that the students are living a certain number of stages in their structures while their artistic development duration.. Also, from the thought of each individual may response different artistic approach, the answer of question, how the educators/pedagogy's attitude should be against the different approaches, has been looked for. The importance of perception and motivation in education and how this importance can be formed at the music and painting education have been stated. At another section, the principle basic problems of art education have been determined. The art education which has nearly one hundred year past, has arrived to our today with a problematic structure. Although the problems and aims have been stated; the minority of the studies about this subject, the followed methods are far from creativeness and can not be removed of these problems have affected art understanding negatively in our education system. Also, thinking the art education only in mostly applying and as improvement of handicraft gets contrast to the modem art teaching philosophy. The important point is to find and apply the ways which improve the creativeness in modern art education. For this reason, creativeness has been examined in the thirt chapter. The extensions of creativity from art education to daily living have been searched. The factors, the creativity at children and the affects of the creative studies on children have been considered.At the forth and fifth sections, the connection of music and painting, the affects of music to the painting and the affects of these both art branches in the history have been considered. Finally, at the sixth section, the methods which have used at this search, samples, and universe have been explained; gathering data and analyzing and commenting of these data have taken place. While gathering search data, experience model has been used. To do this, from two different secondary schools, as one of is experience and other is control group two independent group have been formed from first year students by chance. Every week, 40 minutes lesson have been given to both of the groups. Only, during the lessons the experience group has listened to music but the control group has not listened music while applying painting. These studies were done for 14 weeks. The results of experience was evaluated and graded by four experts one of them has been worked in Ministry of Education, for the plastics elements of painting, color, stain, line, text form, place, proportion, cleanness, arrangement. The difference of points has been considered. It has been reached to the conclusion from the result of evaluation, listening music contributed p ositive a ffects t o t he s econdary sc hool first year P aiming Lesson S tudents, experience group's studies.