Balıkesir ili zeytinliklerinde görülen zararlılar üzerine araştırmalar
Research on the pests in olive groving areas that has observed in Balıkesir province
  1. Tez No: 28296
  2. Yazar: ESRA BALIBEK (TUĞCU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ORHAN SEKENDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz 'Balıkesir İli Zeytinlilerinde Görülen Zararlılar Üzerine Araştarmalar" Balıkesir îlinde zeytin ağaçlarında zararlı olan böceklerin tanınmaları, yayılışları ve zararlarını belirlemek amacı ile çalışmalarımız 1990-1992 yılları arasında sürdürülmüştür. Bu nedenle Balıkesir'in 5 farklı bölgesinde (Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Gömeç ve Havran) 4 örnekleme noktası seçilmiş ve çalışmalarımız bu bölgelerde yapılmıştır. Toplanan böcekler Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Entomoloji ve Zirai Zooloji bölümünde teşhis edilmiştir. Çalışmalarımız sırasında 5 takıma ait 12 familyaya bağlı, 13 tür tesbit edilmiştir. Umuyoruz ki bu çalışma geleneksel zeytinciliğin geliştirilmesi ve geleceği açısından yararlı olacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Researches on the pests in olive graving areas that has observed in Balıkesir province”The purpose of this study which was made beetween the years 1990- 1992 at Balıkesir province is to determine, distrubition and damage of the pests on olive trees. For this reason, at 5 different areas of Balıkesir (Ayvalık, Burha niye, Edremit, Gömeç and Havran) 4 sampling points have been chosen and our studies were made in these areas. The collected pests were identified at the University of Ege, Agricul ture Faculty, Department of Entomology. During our study time, we identified 13 species which belong to 12 families of 5 orders were established. We hope this study will be helpfull, for the development of national ol ive groving and its futures. IV