Tek hücre proteininde nükleik asit düşürme yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 28295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ALGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırmada, tek hücre proteininde nükleik asit miktarını düşürmek için kullanılan“Tek Kademeli Sıcaklık Şoku”,“Üç Kademeli Sıcaklık Şoku”ve“Fosforsuz Ortamda Üretim”yöntemleri karşılaştırmıştır. Araştırma; Candida utilis 900 / Y, Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL ve Bacillus subtilis 744/NRS türleri üzerinde gerçekleştirilmiş ve kullanılan mikroorganizmalar, tek ve üç kademeli sıcaklık şoklarına, 6 farklı pH'da (pH: 2,4,6,8,10 ve 12) maruz bırakılmıştır. Araştırma sonunda, gerek tek kademeli ve gerekse üç kademeli sıcaklık şoku uygulamalarında en yüksek NA düşüşleri, bütün türler için, pH:12 uygulamasından elde edilmiştir. Tek kademeli şok 90°C'de 2 saat olarak uygulanmış ve sonuçta elde edilen maksimum NA düşüşleri Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, için %95.2, Candida uiilis 900 / Y, için %89.6, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL için %95.5 ve Bacillus subtilis 744/NRS için ise %75.3 olarak gerçekleşmiştir. Üç kademeli sıcaklık şoku 68°C'de 3 sn; 45°C'de 2 saat ve 55°C'de 1 saat olarak uygulanmıştır. Bu uygulama sonunda elde edilen maksimum NA düşüşleri ise Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, Candida utilis 900 / Y, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL ve Bacillus subtilis 744/NRS türleri için sırasıyla %95.8, %86.4, %91.0 ve %78.5'dir. Her ne kadar en yüksek NA düşüşleri pH:12 uygulaması sonucunda elde edilmişse de, özellikle mantarlarda pH:6 ve pH:8 uygulamaları sonucunda da NA düşüşleri yüksek bulunmuştur. Bu uygulamalar,biyomas üzerindeki olumsuz etkilerinin azlığı nedeniyle tercih edilebilirler. Diğer taraftan, farklı fosfor konsantrasyonlarının, Candida utilis 900 / Y türünde, biyomas verimi ve NA miktarı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fosforsuz ortamda üretim sonucunda %66'lık bir NA düşüşü sağlanmıştır. Fakat bu uygulama sonucunda, biyomas veriminde de önemli düşüş gözlenmiştir. Yani fosfor konsantrasyonu azaldıkça biyomas verimi ve NA oranı da azalmıştır. Sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmış ve literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research work, the methods of“One Step Heat Shock”,“Three Step Heat Shock”and“Production in a medium without Phosphorous”which are used for the reduction of nucleic acid (NA) content of Single Cell Protein were compared. The research work was done on the species of Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, Candida utilis 900 / Y, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL and Bacillus subtilis 744/NRS. On the other hand, these species were exposed to one step and three step heat shocks at six different pH (pH:2,4,6,8,10 and 12). As a result, for all of species, the highest reduction of NA were obtained at pH 12, from each applications of heat shocks. The one step heat shock was carried out at 90°C for 3 second and at the end of this application, the highest NA reductions for Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, Candida utilis 900 / Y, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL and Bacillus subtilis 744/NRS were found to be 95.2%, 89.6%, 95.5% and 75.3%, respectively. On the other hand, three step heat shock was carried out at 68°C for 3 sec, 45°C for 2 h ahd 55°C for 1 h. Maximum NA reductions obtained from this application were 95.8%, 86.4%, 91.0% and 78.5% for the species of Saccharomyces cerevisiae 12632/Y, Candida utilis 900/Y, Fusarium moniliforme 2284 / NRRL and Bacillus subtilis 744/NRS respectively. Although the highest reduction of NA were obtained at the applications of pH 12, the NA reductions resulted from the applications of pH 6 and pH 8 were also found to be high. These applications may be prefered to others because of their little negative effect on biomass composition.In addition, the effects of phosphorous concentrations in the medium on biomass yield and NA content of Candida utilis 900/Ywere investigated. When Candida utilis 900/Y was grown on a medium deprived of a phosphorous source, the NA content of biomass decreased at the rate of 66%. But there was an important decrease in biomass yield as well. That is, as the concentration of phosphorous decreases, both biomass yield and its NA content decreased. The findings were compared one to another and discussed under the light of literature.