Bağımsız iki parametreli silindir akışı içerisindeki düşük boyutlu modeller
Low-dimensional modeling of a driven cylinder flow with two free parameters
  1. Tez No: 282966
  2. Yazar: MEHMET DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı çubuk etrafındaki kapağın kaviti içerisinde dönmesi sırasında oluşan çatallanmayı analiz etmektir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, göz önüne alınan problem hakkında yapılan çalışmalara yer verilmiştir.İkinci bölümde, türbülans, değişimler hesabı, Galerkin izdüşümü, Navier-Stokes denklemleri konularına yer verildi.Üçüncü bölümde, uygun dikey ayrışım ve dizesel uygun dikey ayrışım metodu kullanılarak Bo Hoffmann Jorgensen [22] tarafından elde edilen sonuçlar bu bölümde sunuldu.Dördüncü bölümde, bağımsız iki parametreli kaviti akışı içerisindeki düşük boyutlu modeller teorik ve nümerik olarak incelendi. Bo Hoffmann Jorgensen [22] tarafından elde edilen sonuçlar bu bölümde bir uygulama olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the bifurcation of cavity driven lid with a rotating rod.This thesis consists of four sections.In the first section, the works that have been applied before take place.In the second section, the subject of turbulence, calculus of variations, the Galerkin projection and Navier-Stokes equations have been included.In the third section, the results obtained by Bo Hoffmann Jorgensen [22] by mains of applying proper orthogonal decomposition (POD) and sequential proper orthogonal decomposion (SPOD) methods were introduced.In the fourth section, low-dimensional modeling of a driven cavity flow with two free parameters has been examined both numerically and theoretically. And the results obtained by Bo Hoffmann Jorgensen [22] were presented as an application.