O-B türü örten çift yıldızların uzun zamanlı ışık eğrilerinden 3. bileşen taraması
Third body scanning of the O?B type eclipsing binary stars from long time light curves
- Tez No: 282977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada büyük kütleli sıcak örten çift yıldızlar çalışılmıştır. Bu örten sistemlerin bileşenlerinin her ikisi veya biri O-B tayf türündendir. Farklı zamanlarda elde edilmiş ışık eğrileri arasında karşılaştırma yapılarak minimum derinlikleri bulunmuştur. Çift sistemin minimum derinliği üçüncü bileşenin etkisiyle zaman içerisinde değişebilir. Bu değişim, çift sistemin yörünge düzleminin yalpalanması sonucunda oluşur. Örten çift yıldızın minimum derinliği değişimi varsa çift sistem için üçlü bir sistem denebilir. Astronomide yıldızlara ait bilgilerin çoğunluğuna çift yıldız gözlemleriyle ulaşılır. Çift yıldızlara ait bilgilerin güvenilirliğinin ve yapılan hesapların daha doğru olması için üçüncü bileşenin olup olmadığının bilinmesinde çok büyük fayda vardır. Bu yüzden yeni üçüncü bileşenlerin bulunması çok önemlidir. Çünkü çift yıldızlarla ilgili daha doğru bilgilere ulaşılır. Çift yıldızlar sayesinde yıldızlarla ilgili birçok bilgi elde edilir.Bu çalışmada minimum derinliği değişimi gösterdiği bilinen sistemlerin dışında bir tane daha sistem bulundu. Yeni bulunan sistem RW Gem'in yörünge eğim açısı 8° değişmektedir. Yörünge eğim açısında meydana gelen 8° değişimle minimum derinliğinde gözle görülecek kadar bir değişim meydana gelmiştir. Bu da RW Gem sisteminin ikili değil de aslında bir üçlü sistem olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, hot massive eclipsing binary stars have been studied. Both or one of the components of these binary systems are the OB spectral type. The minimum depths has been found by comparing light curves, which has been obtained at different times. The minimum depth of binary systems may be changed in time with the effect of the third component. These changes have been occured as a result of the tilded plane of the orbit of the binary systems. If there is a changing of the minimum depth of binary stars, we can say these binary systems are triple systems. In astronomy, a lot of information about stars are acquired by observing of the binary stars. If existing of the third body, we can learn more information about binary stars knowledge and to be made accounts. This is why the discovery of new third component is very important. Because more accurate information about binary stars is reached. Owing to Binary stars a lot of information about stars are obtained.In this study, we found a binary except the systems which known changing of minimum depth. Orbital inclination angle of RW Gem which is the new system has been changing in 8 degrees. With 8° orbital inclination variation, a noticeable changes have been occurred in minimum depth. And it indicate that RW Gem is not a binary, but also actually this system is a triple.