GRIB türü meteorolojik dosyalardan elde edilen verilerin istasyonel verilerle verifikasyonu için bir uzman sistem geliştirilmesi
Expert system design for data that get from GRIB type meteorologic file verification with stational data
  1. Tez No: 283006
  2. Yazar: NESRİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sayısal hava tahmininde verifikasyon işlemi çok önemlidir. Nümerik modellerden elde edilen tahminlerin doğrulanması için verifikasyon yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, MM5 model, ALADIN model ve ECMWF'in geliştirdiği modelin yer ve daha yüksek düzey basınçtaki tahmin verileri kullanılarak verifikasyon yapılması anlatılmaktadır. Java programlama dili kullanılarak hazırlanmış uygulama ile tahmin verileri çözümlenmiştir. Daha sonra model sonuçları ve gözlem verileri MySQL veri tabanına aktarılmıştır. Model sonuçları mesafenin tersine göre ağırlıklı enterpolasyon yöntemi ve doğal komşuluk yöntemi kullanılarak istasyonlara taşınmıştır. Meteorolojik literatürde bu işlem ?grid to station? olarak adlandırılmaktadır. Java Server Pages ve Java Server Faces olarak hazırlanan web sayfalarından, kullanıcının istediği sorgulara göre model ve gözlem verileri için objektif ve subjektif verifikasyon yapılmıştır. Web sayfalarında Ajax teknolojisinden faydalanılmıştır. Objektif verifikasyon yapılırken Ortalama Standart Hata, Ortalama Mutlak Hata ve Kök Hata Kareler Ortalaması değerleri ve Sınıflandırılmış verifikasyon değerleri hesaplanmıştır. Verifikasyon sonuçları tablo ve resim olarak görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Verification is very important in numerical weather prediction. Verification is validating forecast values of numeric models. This study describes the verification, using surface and upper air forecast data of MM5 model, ALADIN model and model that has been developed by ECMWF. Forecast data has been decoded with using an application that has been prepared by java programming language. After that forecast, observation data has been transferred to statistical database. Forecast fields have been interpolated to station locations using inverse distance weighting interpolation method and natural neighborhood method. This process in meteorological literature is called grid to station technique. Objective and subjective verification has been made according to user?s query in web page that has been prepared as Java Server Page and Java Server Faces. Ajax technology has been used in web page. While the objective verification was making, Mean Absolute Error, Mean Error and Root Mean Square Error and Categorical verification value have been calculated. Verification results have been seen as table and graphical picture in presentation tier of system.