Bazı N, N-disübstitüe ditiyokarbamatlar üzerinde çalışmalar
- Tez No: 11412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ö Z E T Bu çalışmada uygun potasyum N,N-disübstitüe ditiyo- karbamat ve 2-klorometi 1benzimidazol ' ün reaksiyonuyla yedi yeni S- (2-benzimidazol i lmetil) N,N-disübsti tüe di tiyokarbamat türevinin sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin e- rime dereceleri ve reaksiyon yüzde verimleri aşağıda veril miştir. 8 ^ jJ -CH2-S-C-N ) ABileşiklerin -fiziksel özel1i kleri, ince tabaka kro- matograf isiyle Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikleri saptanmı ştır. Bileşiklerin yapıları IR, IH-NMR, kütle spektros-' kopisi ve elementer analizleri ile kanıtlanmıştır. Hazırlanan bileşiklerin antifungal ve antibakteri- yel etkileri, standart olarak Griseofulvin ve Streptomisin sülfat kullanılarak, tüpte sıvı dilüsyon yöntemiyle Candida albicans, Candida pseudotropical is,Cryptococcus neoformans gibi maya benzeri,Tricophyton mentagrophytes gibi küf cinsi fungusl ara ve Staphylococcus aureus, Bacil1 us subti1is, Salmo nella paratyphi,Pseudomonas aeuruginosa gibi bakterilere kar şı incelenmiştir. Bileşik II ve VII 'nin Cryptococcus neoformansa karşı fungusit ve fungustatik etkileri Griseofulvin 'e oranla daha yüksek bulunmuştur ( 25 pg/ml ). Bi leşik IV ve V in ise Griseof ulvinle aynı derecede fungustatik olduğu gözlenmiştir. Tüm bileşiklerin G(-) bakterilere karşı daha etkili olduğu bulunmuştur. Bileşik VI 'nın kullanılan h,er iki G
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, seven new S- (2-benz imi dazolyl methyl ) N,N-di substituted di thiocarbamate derivatives have been syn thesized by the reaction o-f appropriate potassium N,N-disubs- tituted di thiocarbamate derivative and 2-chloromethylbenzi mi- dazole.The melting points and the percentage o-f the yields o-f the compounds are given below. N S CH2-S-C-N Compound No V VI VII CH3 CH3 m.p. Yield 7. 88.00 86.1 168-9 105 178 134-5 88.10 86.90 90. 15 85.78 87.04The physical properties, Rf values on thin layer chro matography and UV absorption properties of the compounds syn thesized have been determined. The structures of the compounds have been elucidated by IR, lH-NMR,liass spectroscopy and ele- mantal analyses. Antifungal and antibacterial activities of the com pounds against fungi such as Candida a lb icans, Cand ida pseudo- tropical is, Cryptococcus neoformans, Tricophyton mentagrophy- tes and bacteria such as Staphylococcus aureus, Bacillus sub- t i 1 is, Salmanel la paratyphi, Pseudomonas aeruginosa have been determined by tube dilution method using Gri seof ulvin and Streptomycine sulfate as standart.While fungucidal and fun- gustatic activities of Compound IV and V were equipotent to Griseof ulvin, Compounds II and VII were found to be more po tent against Cryptococcus neoformans. All compounds have been found active against B(-) bacteria. When compared to activity of Streptomycin sulfate, Compound VI has been found more acti ve against B(- ) bacteria. 49