Tiyokolşikosid tayininde hızlı sıvı kromatografisi (UPLC) yönteminin geliştirilmesi
The development of ultra performance liquid chromatography (UPLC) method for the determination of thiocolchicoside
  1. Tez No: 283016
  2. Yazar: HANDAN SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada çok yaygın kullanıma sahip bir kas gevşetici olan 8 mg tiyokolşikosid içeren tablette çözünme hızı testi HPLC`den UPLC`ye transfer edilmiş ve metot validasyonu yapılmıştır. Çözünme hızı (dissolusyon) testi ilacın mide veya bağırsak ortamındaki performansının laboratuvar koşullarında incelenmesine imkan sağlayan önemli bir testtir. İlaç aktif maddesinin belli bir süre sonunda çözünen yüzde miktarı olarak sonuç verir. Analitik metot validasyonu, metodun güvenilirliğini kanıtlayan uluslararası bir zorunluluk ve aynı zamanda laboratuvarda kalite güvencenin önemli bir basamağıdır. Bu çalışmada öncelikle analitik metot UPLC`ye uyarlanmış ve validasyon parametreleri test edilmiştir. Çalışmalar sonucunda yeni çözünme hızı metodunun kesin, doğrusal, doğru, seçici ve stabil olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yeni metot UPLC tekniğinin avantajları sayesinde zamandan ve çözelti kullanımından oldukça fazla tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the dissolution test of the 8 mg thiocolchicoside tablets which is a widely used muscle relaxant transferred from HPLC to UPLC and validated. Dissolution test is a fundamental analysis that gives the opportunity to examine a drug`s performance in gastrik or intestinal medium at laboratory conditions. This test gives the per cent of the dissolved amount of a drug`s active after a certain time. Analytical method validation is an international necessity that proves the reliability of the method and also an important step of the quality assurance of laboratory. In this study first of all analytical method adapted to UPLC and then validation parameters performed. As established from the data, the new method is precise, linear, accurate, selective and robust, hence stands validated. Besides the new method reduces the consumption of solvents considerably and shortens the time of analysis.