Etodolak ve tiyokolşikosid kombinasyonunun ters faz sıvı kromatografi yöntemi ile miktar analizi
Quantitative analysis of etodolac and thiocolchicoside combination forms by RP-HPLC
- Tez No: 434009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KÜÇÜK TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; aynı tablet formu (Etotio tablet) içerisinde bulunan Etodolak ve Tiyokolşikosid etken maddelerinin her ikisinin bir arada miktar tayini için, bir Ters Faz-Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (TF-YPSK) yöntemi geliştirmektir. Bu maksatla; çözücü ortamında farmasötik preparattan Etodolak ve Tiyokolşikosid'in aynı anda belirlenmesi için Ters Faz-Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (TF-YPSK) yöntemi kullanılmıştır. Geliştirilen YPSK yöntemi Etodolak ve Tiyokolşikosid'in insan plazması içerisinde in vitro olarak eş zamanlı miktar tayinini gerçekleştirmede de kullanılmıştır. Plazma örnekleri ekstraksiyon işlemine gerek kalmadan TF-YPSK sisteminde analiz edilmiş ve oldukça yüksek geri kazanımlar elde edilmiştir. Her iki çalışmadan elde edilen verilere tüm validasyon parametreleri uygulanarak, yöntemin güvenilirliği test edilmiştir. Plazma otamında ve çözücü ortamında elde edilen sonuçlar Anova, testiuygulanarak istatiksel olarak karşılaştırılmışve iki yöntem arasında ortalamalar vestandart sapmalar yönünden % 95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark olmadığıbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a Reverse Phase-High Performance Liquid Chromatography (RP-HPLC) method for simultaneous determination of Etodolac and Thiocolchicoside in the same tablet preparation (Etotio pharmaceutical tablet). For this purpose RP-HPLC method was used for the simultaneous determination of etodolac and thiocolchicoside from pharmaceutical preparation in a solvent medium. The developed HPLC method was applied for the determination of etodolac and thiocolchicoside in human plasma in-vitro studies. Plasma samples were successfully analyzed by RP-HPLC without using extraction method and high percentage of recoveries were obtained. All validation parameters were applied to data which were obtained from both studies and method reliability was tested. Results in human plasma and solvent medium compared to each other as a statistical with ANOVA test application and in terms of means and standart deviations there wasn't found any significant difference on %95 probability level between two methods.