Atık malzemeler kullanılarak alternatif duvar elemanı üretimi
Production of alternative masonry block using the waste materials
- Tez No: 283036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada atık malzeme kullanarak elde edilen duvar malzemesinden beklenen teknik özellikler olan yeterli basınç ve eğilme dayanımı, su emme, hafiflik ve yalıtım özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu yaklaşıma uygun olarak üzerinde çalışılan duvar malzemesinin ekonomik ve çevre dostu bir malzeme olabilmesi için atık alçıtaşı malzemesi (fosfojips), hafifletmek ve yalıtım değerini arttırmak için genleşmiş perlit, bağlayıcı olarak da zeolit, kireç ve çimento kullanılmıştır.Çalışma iki kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda atık malzeme ile üretilecek olan duvar malzemesine ait bağlayıcı oranlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Harç numuneleri olarak 40x40x160 mm'lik kalıplar kullanılmıştır. Hazırlanan numuneler 35 °C'lik suda 24 saatlik hızlı kür ve 28 günlük normal küre tabi tutulmuştur. 24 saatlik hızlı kür ve 28 günlük numunelerin mekanik özelliklerinin fazla farklılık göstermediği gözlemlenmiştir. Daha sonra perlit ve fosfojips oranları değiştirilerek özellikler incelenmiştir. Bu aşamada fosfojips kalsine edilerek de kullanılmış ve sadece hızlı kür ile devam edilmiştir. Esas aşamada ise gerçek duvar malzemesi boyutlarına geçilerek 105x225x75 mm'lik kalıplar kullanılmıştır. Çalışma sonuçları harç numuneleri ile benzerlikler göstermiştir. Ayrıca numunelerin ısı izolasyonu değerlerine bakılmıştır.Sonuç olarak yapılarda kullanılacak duvar malzemesi yapımında ısıl performans, mekanik dayanımlar, hafiflik ve kolay işlenebilme, şekillenebilme ve ekonomi göz önüne alındığında fosfojipsin katkı olarak önemli fayda sağladığı ve özellikle çalışmanın atık malzemenin bertaraf edilebilmesi için önemli bir çalışma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the technical properties such as the compressive and flexural strength, capillarity, lightness and insulation of brick which are produced by using waste materials.According to this approach; phosphogypsum was used to produce an economical and sensitive for environment, perlite to lighten and increase insulation properties, cement, lime and zeolite as binder. The study contained two parts. In the first part, it was studied to determine the best binder ratio for the composite brick produced by waste materials. For that; first samples were used to determine the binder ratios. The samples used for comparison which were mortars 40x40x160 mm. These samples were experimented for 24 hour and 35 °C water in fast cure and for 28 days in normal cure. It was seen that mechanical properties of the samples in fast cure and normal cure were not very different. In the second stage, the properties of the samples were investigated by changing rates of perlite and phosphogypsum. Then, phosphogypsum were used be calcinated and it was continued only with the rapid cure. In the essential and the last step, the moulds of 105x225x75 mm were used by passing true brick to size. The results of the study showed similarities with those of the mortars. Also for heat insulation of the samples were taken.In conclusion; it is determined that using of phosphogypsum as an additive in waste-material based brick, is strongly beneficial for insulation performance, mechanical durability, lightness, workability, forming and economical reasons. Especially it is thought that this study is important for different waste materials.