İnternet destekli laboratuvar için deney yönetim sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of an experiment management system for the internet assisted laboratory
  1. Tez No: 283037
  2. Yazar: SELÇUK ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnternet destekli laboratuvarlar uzaktan eğitimin vazgeçilmez unsurlarıdır. Uzaktan eğitimin konum ve zamandan bağımsız olma özelliğine katkıda bulunan bu sistemlerde sanal veya gerçek deneyler gerçekleştirilebilmektedir. Sanal laboratuvarlarda kullanılan benzetimler kullanışlı olmakla beraber gerçek deney ortamları kadar etkin bir eğitim sağlamamaktadır. Sadece, öğrencilerin deney düzeneğine gönderdiği parametrelerle çalışan İnternet destekli sanal laboratuvar uygulamaları öğrencilere kendilerini geliştirmek için oldukça sınırlı bir olanak sağlamaktadır. Literatür incelemelerinde, kendi geliştirdikleri deney kodları veya bloklarıyla deney yapan öğrencilerin hedeflenen bilgi ve deneyim düzeyine daha kolay ulaşabildikleri görülmüştür. Bununla birlikte, öğrencilerin geliştirdiği kod ve bloklarda bulunabilecek hatalı veya zararlı içerik, laboratuvar deney düzeneğinin devamlılığını, kararlılığını ve güvenliğini kritik düzeylerde etkileyebilir. Bu gibi sorunları gidermek için, bu tez çalışmasında, olası sorunları ortadan kaldırarak deney donanımına uygulayan güvenli bir deney yönetim sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, İnternet üzerinden erişilebilen gerçek bir sıcaklık kontrol laboratuvarı ortamı oluşturulmuş, laboratuvar donanımının güvenliğini sağlamak için, öğrencilerin hazırlayıp internet üzerinden gönderdiği kontrolör kodu ve bloklarını denetleyerek, deney düzeneğine uygulayan yazılım tabanlı bir deney denetleyicisi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet assisted laboratories are necessary elements of distance education. In these systems which contribute to location and time independency features of distance education, virtual or real experiments can be performed. Although the simulations performed in virtual laboratories are useful, they don?t provide an education as effective as real experiment environments. The Internet assisted virtual laboratory applications operated only by student sent parameters provide a very limited opportunity to students to improve themselves. It?s been realized in literature inspections that students perform experiments with their own developed codes or blocks reach the knowledge and experience level targeted more easily. However, the erroneous or harfmul content that may be included in student developed codes or blocks may affect durability, stability and safety of the laboratory environment in critical levels. In order to avoid such problems, a safe experiment management system which applies codes or blocks to the system after eliminating potential problems is designed. For this purpose, an Internet accessable real temperature control laboratory environment and a software based experiment controller which checks student-designed controller codes or blocks sent over Internet in order to secure the laboratory equipments is realized.