Çevresel örneklerden Cu(II) kazanımında katı-faz özütleme tekniğinin istatiksel yöntemle uygulanması
Recovery of Cu(II) from environmental samples using solid phase extraction with statistical method
  1. Tez No: 283035
  2. Yazar: MEVLÜT KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, çok duvarlı karbon nanotüp (MWNTs-COOH) dolgulu mini-kolon kullanılarak Cu(II) iyonlarının, çevresel örneklerden ayrılması ve zenginleştirilmesi için bir yöntem önerildi. Cu(II) iyonlarının geri kazanma verimi üzerinde pH, Cu(II) miktarı, MWNTs-COOH miktarı, elüsyon çözeltisinin hacmi ve derişimi, örnek ve elüsyon çözeltisi akış hızı ve örnek hacmi'nin etkileri incelendi. Cu(II)'nin ön zenginleştirilmesini etkileyen en önemli faktör, pH olarak bulundu. Yöntemin zenginleştirme faktörü 100 olarak belirlendi. Lineer aralık, 1?5mg L-1 (R2= 0,999) Cu(II) derişim aralığındaydı. Optimum deney koşullarında, FAAS ile belirlenen önerilen yöntemin gözlenebilme sınırı 0,27µg L-1 ve bağıl standart sapma değeri (RSD), 50 ve 100µg L-1 Cu(II) derişimleri için 10 ölçümün ortalaması olarak sırasıyla, %2,39 ve %0,98 olarak belirlendi. Yöntemin doğruluğu sertifikalı referans madde (BCR-320R) ile kontrol edildi. Yanıt yüzey metodolojisi, değişik su ve midye örneklerinden Cu(II) iyonlarının belirlenebilmesi için başarılı bir şekilde uygulandı ve elde edilen sonuçlar sertifikalı değerlerle uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a procedure for the preconcentration and separation of copper(II) ions from environmental samples using a column filled with functionalized multiwalled carbon nanotubes (MWNTs-COOH) has been suggested. Effects of pH, amount of Cu(II), amount of MWNTs-COOH, concentration and volume of elution solution, flow rate of sample and elution solution and sample volume on the recovery of the Cu(II) were investigated. pH is the most significant factors that affect the preconcentration of Cu(II). The preconcentration factor for preconcentration procedure was obtained as 50. The linear range was 1?5mg L-1 (R2= 0.999). Under the optimized experimental conditions, the detection limit (3s) of the proposed method followed by FAAS was found to be 0.27µg L-1. The relative standard deviation (RSD) for 10 replicate measurements of 50 and 100µg L?1 Cu(II) was 2.39% and 0.98%, respectively. Accuracy of method was controlled by certified reference material, BCR-320R. The response surface methodology was successfully applied to the determination of Cu(II) in different water samples and mussel samples, and the results obtained were in good agreement with the certified values.