Osmotik basıncı ayarlanmış doku kültür koşullarında bitkilerin su stresine dayanıklılığının araştırılması
  1. Tez No: 28305
  2. Yazar: NESRİN ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAMİL YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
5. ÖZET Nicotiana tabacum ev. Ege G^t'ten MS ortamında kallua elde edilmiştir. Bu kalluslardan 2 mg/1 l\IAA ve 2 mg/1 BAP MS ürtamında regenerantlar oluşturulmuştur. %1D, 15, 2G PEG 30G0 ve %15, 20 PEG 600G MS ortamlarına ABA ue Prolin farklı derişimlerde birlikte ve ayrı ayrı eklendi. Böylelikle aynı streste 9 farklı ortam elde edildi. %1Q PEG 3QDG MS ortamlarından 1 ppm ABA + 1GQ ppm Prolinli ortamda 56. günde canlı eksplant oranı %3^,50'dir. %15 PEG 30QG 10 ppm ABA + 100 ppm Prolinlide %45,71, %20 PEG 3000 10 ppm ABA'lı da %55, %15 PEG 6000 1 ppm ABA'da %33,33 ve %20 PEG 60D0 50 ppm Prolinlide %k8 olduğu görülmüştür. İlk habitasyonun canlı oluşumlarının MS normalda 2. alt kültürleri %20 PEG 6000'e aktarılmıştır. Bunlar strese ilk habitasyonlardakilerden daha dirençlidir. %2G PEG 3000 1 ppm ABA + 50 ppm Prolin MS ten gelen eksplantların, %2Q PEG 6000' de canlılık oranları ortalama %60'dır. Tüm ortamlarda canlılıklarını koruyan eksplantların bir kısmı, kallus oluştururken çoğunluğu yaprak geliştirmiştir. Ender de oIbb bazılarında kök oluşumu da görülmüştür. Bu oluşumlar MS normalde bir veya daha çok kez alt kültüre alınmıştır. Alt kül tür sırasında 2 mg/1 IMAA ve 2 mg/1 BAP ortam da kullanılmıştır. Bunlardaki gelişme, alt kültür sayısında artma ve ortamın büyüme düzenleyici içeriğindeki azalma ile doğru orantılıdır. Biyomas artışı 2. alt kültürde 28. günde %10 PEG 30Q0, 10 ppm ABA lı MS te %355, °/o15 PEG 3000 1 ppm ABA + 100 ppm Prolinlide "kb^U tür. Kök oluşum ve gelişimi de MS normal ortamda yüksek bulunmuştur. Daha sonra gelişen tüm bitkiler saksılara aktarılmıştır. 131
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Callus was obtained in MS medium from IMicotiana tabacum ev. Ege 6k. Regerant were produced in the MS medium of 2 mg/1 IMAA and 2 mg/1 BAP by using these calli. Different concentrations of ABA and Proline were added to the 10%, 15%, 2D% PEG 3GDD and 15%, 20% PEG 6000 MS media together or alone. Thus, 9 different me dia was obtained at the same stress level. Surviving explant rate was found 34.5% at the 1 ppm ABA + 1GG ppm Proline added 10% PEG 3000 MS media on 56th day. The same rate has been observed as kl.71% at the 15% PEG 3000 and 10 ppm ABA and 100 ppm Proline media, as 55% at 20% PEG 3000 and 10 ppm ABA media, as 33.33% at 15% PEG GOOD and 1 ppm ABA media and as 48% at 20% PEG 6000 and 50 ppm Proline. Surviving explants of the first habitation of the 2. subculture MS was transferred to the 20% PEG 6000. It was found more re sistant than the first habitation. The mean surviving rate of the explants at the 20% PEG 6000 that were transferred from the 20% PEG 3000 and 1 ppm ABA + 50 ppm Proline MS was found to be 60%. The some of the surviving explants of the whole medium produced calli, the most other developed leaf. Rarely, root developing was observed too. These structure have been subcultured once or more at the normal MS. 2 mg/1 NAA and 2 mg/1 BAP MS media was also used during subculturing.The developing of these structure was increase to the increase of the number of subculture and the decrease of the content of growth regulators. The increase of biomass at 2Bnd day in 10% PEG 3000 and 10 ppm ABA MS medium was 355% and in 15% PEG 3000 and 1 ppm ABA + 100 ppm Proline MS medium was 514%. Root regeneration and growth rate too were being found at high level at normal MS media. Growing plants were transferred to the in vivo. 132