Durgun-su sistemleri Chironomidae (diptera) larvaları
  1. Tez No: 28304
  2. Yazar: NAİME POLATDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Chironomidac larvalarının teşhisine ilişkin çalışmalar Ülkemizde 1967 yılında başlamış ve günümüze dek gelmişdir. Türkiye Chironomidae potamofaunası ile ilgili çalışmalar 1972-91 yılları arasında Prof. Dr. Yalçın SAHİH tarafından yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesi Eskişehir İl sınırları içindeki durgun sular araştırılmadır. Böylece Türkiye Chironominac limnofaunasına bir adını daha yaklaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma alanında 25 tür bulunmuştur. Bulunan türlerin çevrenin ekolojik özelliklerine göre bölgedeki yayılışları karşılaştırılmış ve Anadolu Fauna Tarihi ile ilgileri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies on the identification of Chironomidac larvcs in Türkiye have been going on since 1967. Prof. Dr. Yalçın ŞAHİN conducted studies on Chironomidac Potamofauna of Turkey between 1972-91. This study covers the still-waters (lakes, pounds, dams) of Eskişehir which lays on the north west part of centeral Anatolia. By this study another step is intended to be taken towards understanding the Chironomidac Limnofauna of Turkey. 25 species have been found in the whole research area. Dissemination of the species acording tothc ecological characteristics of the region is compared and their relation to the History of Anatolian Fauna is discussed.